Biografia-komiks Yayoi Kusamy

Po raz pierwszy życie uznanej japońskiej artystki Yayoi Kusamy zostało przedstawione w formie komiksu.


Yayoi Kusama (ur. 1929) jest jedną z najbardziej znanych i popularnych artystek na świecie. Jej niezwykła twórczość zyskała popularność wraz z rozpowszechnieniem się mediów społecznościowych, przede wszystkim aplikacji Instagram. Niemal każdy chciałby sobie zrobić zdjęcie na tle lub raczej "w" pracy Kusamy.
Komiks napisany i zilustrowany przez tajsko-włoską artystkę Elisę Macellari opowiada przejmujacą historię dorastania Yayoi Kusamy w Japonii, w czasie gdy zmagała się z halucynacjami i obsesyjnym zachowaniem. Kusama przekierowała swój ból i problemy na twórczość i sztukę. Wbrew woli rodziców wyjechała do Nowego Jorku, gdzie jej kariera rozkwitła. Na kartach książki Macellari z empatią opisuje lęki i niepokoje artystki, wzmagane przez rodziców, apodyktyczną matkę i niewiernego jej ojca. To sztuka zapewniła jej psychiczne schronienie. Komiks opisuje również wczesne lata Kusamy w Stanach Zjednoczonych, gdy znalazła podobnie myślących artystów jak Andy Warhol, Donald Judd, Joseph Cornell i Salvador Dali. Pokazuje jak rozwijała się jej twórczość: od rysowania i malowania po instalacje, performansy czy projekty odzieży. Oryginalność jest pomysłów, a także niezwykłość projektowanych strojów zdobyły wielu miłośników na świecie.  

Najbliższa wystawa artystki w Europie odbędzie się w marcu przyszłego roku w Gropius Bau w Berlinie. Wizytę w muzeum trzeba zarezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.