Basquiat za prawie 100 mln dolarów!

Drugi tydzień maja minął pod znakiem Jean-Michela Basquiata.


Ten tydzień minął pod znakiem Basquiata. Dwa dzieła artysty pojawiły się kolejno 11 maja w Christie’s i 12 maja w Sotheby’s. Od tygodni ten „zbieg okoliczności”- a pewnie nie do końca - nazywany był pojedynkiem Basquiatów. Trzeba przyznać, że wygrało Christie’s, które sprzedało dzieło pt. „In This Case” za ponad 93 mln dolarów. Obraz "Versus Medici" z 1982 roku też sobie nieźle poradził w Sotheby's, uzyskując końcową cenę 51 mln dolarów.

Płótna z motywem czaszki należą do najbardziej poszukiwanych dzieł Basquiata. Praca z 1983 roku pochodzi z kolekcji włoskiego biznesmena, współzałożyciela luksusowego domu mody Valentino, Giancarla Giammettiego. Ostatni raz obraz pojawił się na aukcji w Sotheby’s w 2002 roku i został wtedy sprzedany za niecały... milion dolarów. Kupił go Larry Gagosian, jeden z najsłynniejszych marszandów sztuki i właściciel mega-galerii Gagosian. Giammettiemu udało się odkupić obraz od marszanda dopiero w 2007 roku za nieujawnioną cenę.

Praca ”In This Case” pojawiła się na słynnej retrospektywie artysty w 2018 roku w Fondation Louis Vuitton, gdzie trzy istniejące płótna przedstawiające czaszki były zaprezentowane jedno obok drugiego. Pozostałe dwie "czaszki" to niebieska praca „bez tytułu” z 1982 roku, którą japoński miliarder Yusaku Maezawa nabył za 110,5 miliona dolarów w 2017 roku oraz niebiesko-brzoskwiniowe dzieło z 1981 roku, znajdujące się w zbiorach muzeum Broad w Los Angeles. Dzieło należące do Maezawy jest rekordem aukcyjnym Basquiata.

Jak informowaliśmy, w marcu br. praca "Warrior" (1982) zyskała cenę 41,8 miliona dolarów w Christie’s Hong Kong, natomiast w zeszłym roku biznesmen Ken Griffin zapłacił ponad 100 milionów dolarów za obraz Basquiata "Boy and Dog in a Johnnypump" z 1982 roku. Tej ceny jednak nie zalicza się do wyników aukcyjnych, ponieważ praca została zakupiona podczas targów sztuki Art Basel.

 

Versus Medici