Ballen i Górnicki w Gdańsku!

3 września w Stoczni Gdańskiej zostanie otwarta wspólna wystawa "The Core" Tomasza Górnickiego i Rogera Ballena.


Już 3 września historyczna Stocznia Gdańska na chwilę stanie się miejscem spotkania dwóch twórców, reprezentantów odmiennych pokoleń i miejsc pochodzenia. 

Swoje twórcze siły połączyli we wspólnym projekcie - ekspozycji “The Core” - Roger Ballen, uznany fotograf/artysta żyjący i tworzący w RPA oraz Tomasz Górnicki, Polski artysta, w kontrowersyjny sposób poszerzający definicję rzeźby.Na imponującej przestrzeni 1500m2 powstaną instalacje pokazujące unikalną estetykę twórców. Wystawa poruszy zagadnienia istoty człowieczeństwa i esencji istnienia, a odwiedzający będą mieli okazję zanurzyć się w mroczny, niezapomniany świat fotografii, video, rzeźby i instalacji.

Rogera Ballena i Tomasza Górnickiego dzieli tak wiele, jak wiele ich łączy. Urodzony w Stanach Zjednoczonych i mieszkający w Johannesburgu w RPA Roger Ballen jest jednym z najważniejszych fotografów swojego pokolenia. Opublikował ponad 25 książek na całym świecie, a jego kolekcje znajdują się w najbardziej znanych muzeach na świecie. Twórczość Ballena, która obejmuje pięć dekad, miała swój początek w dziedzinie fotografii dokumentalnej, ale przekształciła się w tworzenie charakterystycznych fabularyzowanych przestrzeni, zawierających media takie jak film, instalacja, teatr, rzeźba, malarstwo i rysunek. 



Ballen opisuje swoje prace jako „psychodramy egzystencjalne”, które dotykają podświadomości i wyrażają podbrzusze ludzkiej kondycji. Dążą do przełamania wypartych myśli i uczuć, angażując w tematy chaosu i porządku, szaleństwa lub nieokiełznanych stanów bytu, relacji człowieka ze światem zwierzęcym, życia i śmierci, uniwersalnych archetypów psychiki i doświadczeń odmienności. Poprzez swój unikalny, złożony język wizualny oraz uniwersalne i głębokie tematy, artysta wniósł trwały wkład w dziedzinę sztuki. Ballen jest także twórcą kilku cenionych i wystawianych filmów krótkometrażowych, które współgrają z jego cyklami fotograficznymi. Jest jednym z artystów reprezentujących obecnie Republikę Południowej Afryki na Biennale Arte 2022 w Wenecji.

Należący do wiodących, polskich rzeźbiarzy młodego pokolenia, Tomasz Górnicki w centrum swoich rozważań stawia, podobnie jak Ballen tematy egzystencjalne. Posługując się zarówno figuracją jak i abstrakcją, artysta bada graniczne stany emocjonalne. Używając mitów i symboli ukazuje wpływ kultury na jednostkę.

W swoich pracach artysta, przemieszcza się pomiędzy sferą osobistą, intymną a sferą publiczną, instytucjonalną. Przełamując schematy, instaluje swoje rzeźbiarskie realizacje w przestrzeni publicznej, i konfrontuje widza z pracami dotyczącymi opresyjności instytucji społecznych i politycznych. Uniwersalnym motywem twórczości Górnickiego jest cielesność, ekspresyjna nagość, granice erotyki.
Artysta współpracuje z artystami różnych mediów, odsłaniając interdyscyplinarność rzeźby, zwiększając tym samym krąg odbiorców tej dziedziny sztuki, ma na swoim koncie liczne kolaboracje z czołowymi twórcami polskiego street artu. Jego prace wystawiane były na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie i na świecie. W tym roku, cyfrowy wizerunek jego pracy w postaci tokenu NFT, jako pierwszy zaistniał na krajowym rynku sztuki.


Wernisaż odbędzie się już 3 września o godzinie 19.00, a ekspozycję będziecie mogli oglądać aż do 20 września. Do zobaczenia w Stoczni Gdańskiej - wypatrujcie nas!