Autoportret Gottlieba trafił do Muzeum Polin.

Miłośnicy twórczości Maurycego Gottlieba będą mogli oglądać dzieło na ekspozycji stałej.


Obraz Maurycego Gottlieba pt. "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" trafił do Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Dzieło uznawane było za zaginione jeszcze przed II wojną światową. Odnalazło się w 2009 roku w magazynie nowojorskiego marszanda na Brooklynie. Starania o sprowadzenie obiektu do Polski trwały aż 10 lat. Udało się to Domu Aukcyjnemu Desa Unicum i w grudniu zeszłego roku dzieło zostało zakupione na aukcji przez kolekcjonera za 3,12 mln zł. Kierownictwo Muzeum Polin przyznaje, że również brało udział w licytacji, ale licytowane kwoty przekroczyły możliwości finansowe instytucji. Po aukcji zaczęto starania - zakończone sukcesem - o pozyskanie dzieła w długoletni depozyt.

Obraz powstał w 1874 r. Jest pierwszym z licznych autoportretów Maurycego Gottlieba (1856-1879). W chwili jego namalowania polsko-żydowski artysta miał 18 lat. Studiował wtedy w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jana Matejki, którego był jednym z ulubionych uczniów. Gottlieb kształcił się również w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu i w Monachium. Jego artystyczną karierę przerwała nagła śmierć w Krakowie w wieku zaledwie 23 lat.

Widzowie będą mogli oglądać obraz dopiero w drugiej połowie 2021 r. - trwa remont ekspozycji, żeby należycie zaprezentować arcydzieło. 

 

Maurycy GOTTLIEB (1856-1879)
Autoportret w stroju polskiego szlachcica, 1874
olej/płótno (dublowane), 81,3 x 63,7 cm
sygnowany p.d.: 'M Gottlieb.'