Sztuka młoda i aktualna

wyniki sprzedaży w 2019 roku

Już teraz, przed publikajcą Raportu Artinfo 2020, prezentujemy wyniki najmłodszego segmentu rynku. Aukcji sztuki młodej i akturalnej jest coraz więcej, ale przede wszystkim rosną obroty, które wzrosły o blisko 18% i po raz pierwszy przekroczyły 10 milionów złotych. Bardzo ciekawie wygląda rywalizacja wśród liderów rynku. Przewaga lidera Desy Unicum nad Art in House stopniała do połowy jednej aukcji. Trzecim domem aukcyjnym pozostaje Sopocki Dom Aukcyjny, mający w swojej ofercie prestiżowe Aukcje Sztuki XXI wieku. W 2019 roku padły kolejne rekordy cenowe dla młodej sztuki i przekroczona została psychologiczna granica 50 tysięcy złotych za pracę młodego artysty (za sprawą Daniela Pawłowskiego i Adama Bakalarza), niegdyś zarezerwowana dla mistrzów sztuki dawnej lub klasyków współczesnośći. Już w 2020 roku rekordy te zostały poprawione i niewykluczone, że w najbliższych miesiącach ponownie do tego dojdzie.

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wynikami rynku w 2019 roku i do lektury pełnego Raportu Artinfo 2020, który ukaże się niebawem

TOP 5 transakcji sztuki młodej i aktualnej w 2019 roku

Daniel Pawłowski, Cathedra, 2018/2019, olej, płótno, 120 x 80, Sopocki Dom Aukcyjny, 2.03.2019 (50 000) 59 000

Adam Bakalarz, K.155, 2019, brąz, 220 x 45 x 155, waga ok. 150 kg, Sopocki Dom Aukcyjny, 24.08.2019 (50 000) 59 000

Adam Bakalarz, TNC235, 2019, brąz, 235 x 50 x 50, Sopocki Dom Aukcyjny, 2.03.2019 (45 000) 53 100

Tomasz Kostecki, Przyjaciółki, 2019, olej, płótno, 100 x 80, Art in House, 6.07.2019 (42 000) 49 560

Sandra Arabska, Bez tytułu, 2019, olej, płótno, 120 x 180, Sopocki Dom Aukcyjny, 30.11.2019 (40 000) 47 200