Wśród prac znajdziecie między innymi dwie „Owce” prof. Bronisława Chromego, jednego z czołowych polskich rzeźbiarzy okresu powojennego. Niedawno stulecie jego urodzin hucznie obchodzono w Krakowie, m.in. w ramach obleganej przez całe wakacje wystawy w ogrodach Wawelskich.
Pierwsza rzeźba „Owcy” powstała 1963 roku i była jedną z prac przekazanych przez polskich artystów miastu Skopje dotkniętemu tragicznym trzęsieniem ziemi. W Krakowie pierwsze „Owce” pojawiły się już kilka lat później, kiedy to artysta przekazał trzy rzeźby Uniwersytetowi Rolniczemu przy Alejach Trzech Wieszczy, gdzie stoją do dziś. „Owce” to pierwszy cykl prac, których Chromy zastosował swój najbardziej rozpoznawalny materiał - nieobroniony otoczak. Na Aukcji 1 czerwca prezentujemy dwie „Owce” o zróżnicowanych rozmiarach, które przez Artystę były traktowane jako „matka” i „dziecko”.
Wątek zwierząt kopytnych kontynuuje „Bawół”. Temat ten prof. Chromy podjął po raz pierwszy w latach 60. Jego monumentalny pierwowzór do dziś można oglądać na łące pod Uniwersytetem Rolniczym przy Alejach w Krakowie.
Bronisław Chromy przez całe dojrzałe życie mieszkał na Woli Justowskiej w niewielkiej odległości krakowskiego Zoo. Jak przekazują świadkowie, wyobraźnie artysty pobudzały odgłosy egzotycznych zwierząt, które dochodziły jego domu przez dziesiątki lat. Jak opowiadał sam rzeźbiarz, to właśnie tajemnicze okrzyki tropikalnych ptaków inspirowały go do tworzenia ogrodowych „Flamingów”.
Wśród rzeźb wielkoformatowych polecamy także „Macierzyństwo” Kornela Arciszewskiego. Rzeźbiarz znany jest z licznych popiersi portretowych prezentowanych w przestrzeniach publicznych, przedstawiających m.in. Tadeusza Kantora, Edith Piaf oraz Zbigniewa Cybulskiego. W ramach naszej aukcji polecamy „Macierzyństwo”, rzeźbę wykonaną z ciosu białego marmuru.
Polecamy także mniejsze rzeźby światowej sławy Salvadora Dalego. Obie dotyczą tematów śródziemnomorskich – jedna przestawia „Dusze Don Kichota”, a druga „Podwójną Nike z Samotraki”.
I wreszcie wielbicielom klasycznej starożytności polecamy „Perseusza” Igora Mitoraja. Do antycznego torsu dołączony jest oryginalny certyfikat podpisany przez Autora w 1988 roku. Nie sposób przeoczyć też wyjątkowo atrakcyjnej ceny wywoławczej.
Zachęcamy do przejrzenia katalogu: https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/aukcja-rzezby-ogrodowej-i-gabinetowej-7ce55ace-46b8-4d0f-84a6-8e3b512f6e26