Aukcja w Polswiss Art

Finał z wynikiem ponad 15 mln zł!

110 pozycji w katalogu i 81 sprzedanych obiektów. Wtorkowa aukcja w Polswissie zakończyła się wynikiem 15 274 320 zł.

19 marca od godz. 19:00 przy ul. Wiejskiej 20 w Warszawie, w siedzibie domu aukcyjnego Polswiss Art, licytowano jedną z ciekawszych selekcji dzieł sztuki pierwszego kwartału 2024 roku. Ofertę liczącą 110 obiektów zbudowano bardzo szeroko - pojawiły się w niej obiekty sztuki dawnej, klasyków awangardy i tzw. klasyków współczesności.

Rybak, 1909

Gwoździem programu było płótno Jacka Malczewskiego pt. Rybak z 1909 roku z ceną wywoławczą 2 500 000 zł, finalnie sprzedane za 3 500 000 zł (4 200 000 zł z opłatą aukcyjną). Fakt, że prace z kanonu mają swoich wiernych nabywców, potwierdziły udane transakcje dzieł Jana Styki - Quo vadis Domine? (1904-1911), który znalazł właściciela gotowego zapłacić za płótno 600 000 zł (720 000 zł z opłatą aukcyjną), Olgi Boznańskiej - Portret mężczyzny z binoklem (ok. 1905) zakupiony za 320 000 zł (384 000 zł z opłatą aukcyjną) czy Henryka Haydena - Martwa natura z butelką wina (1917) wylicytowana za 350 000 zł (420 000 zł z opłatą aukcyjną).

Klienci domu aukcyjnego zwrócili uwagę na dzieła m. in. Andrzeja WróblewskiegoGimnastyczka (z ok. 1955-1956) została zakupiona za 350 000 zł (420 000 zł z opłatą aukcyjną), Jerzego Nowosielskiego - Akt przy otwartym oknie z lat 70-tych został sprzedany za 270 000 zł (324 000 zł z opłatą aukcyjną) czy Teresy Pągowskiej - jej dyptyk Plaża z 1985 roku znalazł właściciela za 360 000 zł (432 000 zł z opłatą aukcyjną).

Magnesem dla wielbicieli stabilnych inwestycji był oczywiście obraz Wojciecha Fangora pt. M 52 z 1970 roku, który osiągnął wynik 2 000 000 zł (2 400 000 zł z opłatą aukcyjną). Ciekawym uzupełnieniem oferty malarskiej stały się kameralne prace na papierze - m. in. pastel Tadeusza Kantora wylicytowany za łączną kwotę 24 000 zł, czy pastel Fangora za 120 000 zł (144 000 zł z opłatą aukcyjną), ale także rzeźba z cyklu Portrety anonimowe (1985) autorstwa Magdaleny Abakanowicz nabyta przez kolekcjonera za 100 000 zł (120 000 zł z opłatą aukcyjną). Dużym zaskoczeniem okazała się pozycja 88 katalogu - wielkoformatowa praca na płótnie Leona Tarasewicza z estymacją wyjściową 500 000 - 600 000 zł została sprzedana za 1 250 000 zł (1 500 000 zł z opłatą aukcyjną).

Leon TARASEWICZ (ur. 1957), Bez tytułu, 1988, (tryptyk) olej, płótno, 190 x 390 cm (całość), sygn. i opisany na odwrociu: LEON TARASEWICZ 1988 | NEW YORK (każdy)
Cena sprzeedaży: 1 250 000 zł (1 500 000 zł z opłatą aukcyjną)

Licytacje dzieł Xawerego Wolskiego, którego terakotowa rzeźba z 2022 roku osiągnęła wynik 120 000 zł (plus opłaty), Pauliny Ołowskiej, której płótno z 2004 roku zatytułowane Nina sprzedało się za 430 000 zł (516 000 zł z opłatą aukcyjną) oraz pracy Agaty Kus The Call z 2023 roku zakupionej za 220 000 zł (264 000 zł z opłatą aukcyjną) stały się potwierdzeniem mocnego statusu tych artystów na rynku.

Gratulujemy Organizatorom i szczęśliwym nabywcom!

Zobacz wyniki w katalogu: https://artinfo.pl/wyniki-aukcji/aukcja-dziel-sztuki-17b48d03-eecb-4e3a-93f1-759eb1620a5a