Varia w Sopockim Domu Aukcyjnym

30.10.2024, godz. 19:00

Miłośników sztuki zapraszamy do wzięcia udziału w aukcji Varia, w której ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. W warszawskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego 30 października odbędzie się już sześćdziesiąta licytacja z tego cyklu.

ZOBACZ KATALOG >>

Wprawne oko od razu wyszuka w katalogu kunsztowny obraz Jana Konarskiego, utożsamianego przez niektórych z Franciszkiem Bujakiewiczem, a przez innych z Alfredem Wieruszem-Kowalskim.
(na zdjęciu powyżej: Jan KONARSKI (1850-1918), Przez zaspy śnieżne, olej, płótno, 50 x 65 cm, sygn. p.d.: J. Konarski, cena wywoławcza: 40 000 zł)

Za przebój tej aukcji uznać należy dzieło Meli Muter, jednej z najznamienitszych malarek École de Paris. Na płótnach z ukazaniem martwych natur widać silną fascynację artystki twórczością Paula Cézanne’a. W tym przypadku, codziennemu wazonowi z kwiatami Muter nadała malarską szlachetność i głębię.

Mela MUTER (1876 - 1967), Martwa natura z kwiatami, olej, płótno, 63 x 43 cm, sygn. p.d.: Muter, cena wywoławcza: 290 000 zł

Stali pasjonaci polskich tematów będą mieli do wyboru oleje Wojciecha i Jerzego Kossaków. Szczególnie warte uwagi jest płótno „Rotmistrz Wąsowicz składający raport przed Napoleonem” z 1925 roku. Obrazy poświęcone epopei napoleońskiej Jerzy Kossak zaczął malować około 1910 roku. W latach 20. i 30. powstały najlepsze prace z tego cyklu - wielkoformatowe, oryginalne, skomponowane według własnych pomysłów. Przystępniejsze cenowo będą natomiast obrazy Winterowskiego czy Chmielińskiego.

Jerzy KOSSAK (1886 - 1955), Rotmistrz Wąsowicz składający raport przed Napoleonem, 1925 r. olej, płótno, 75,5 x 116 cm, sygn. i dat. l.d.: Jerzy Kossak / 1925,
cena wywoławcza: 60 000 zł

Malarstwo marynistyczne reprezentowane jest przez Henryka Baranowskiego, Eugeniusza Dzierzenckiego czy Leopolda Schönchena.

Leopold SCHÖNCHEN (1855 - 1935), Żaglowce na morzu, olej, płótno, 121 x 181 cm, sygn. l.d.: L.Schonchen, cena wywoławcza: 6 500 zł

Niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się rzeźby w brązie Igora Mitoraja. W aukcji Varia ciekawą propozycję stanowi „Helios”.

Igor MITORAJ (1944 - 2014), Helios, 1988 r. brąz, kamień, 40 x 36 cm z podstawą, sygn. p.d.: MITORAJ, opisany na odwrocie: B562/1000 HC, cena wywoławcza: 30 000 zł

Piękne, luksusowe obiekty biżuteryjne potrafią rozpogodzić jesienną słotę. Wśród pozycji aukcyjnych w pierwszej kolejności wyróżniają się dwie kolie – finezyjna kolia z ametystami z końca XIX wieku oraz bardziej współczesna, złota kolia Chopard.

Kolia, k. XIX w., złoto, pr. ok. 0,750, srebro, m. 42,46 g, 29 szt. diamentów łącznie ok. 1,74 ct, F-G/VS, ametyst w szlifie łezka modyfikowanym ok. 32 ct,
57 szt. ametystów łącznie ok. 1,65 ct, cena wywoławcza: 30 000 zł

Władysław CHMIELIŃSKI (1911 -1979), Widok na rynek warszawski, olej, płótno, 35 x 50 xm, sygn. p.d.: Wł. Chmieliński, cena wywoławcza: 12 000 zł

Henryk BARANOWSKI (1932 - 2005), Widok z Helu, 1983 r. olej, płyta, 47 x 67 cm, opisany, sygn. i dat. l.d.: H. Baranowski / Hel 1983, na odwrocie dedykacja: 1983 Tripoli,
cena wywoławcza: 8 000 zł

Kolia, Chopard, II poł. XX w., złoto, pr. ok. 0,750, m. 180,7 g, 70 szt. brylantów łącznie ok. 1,60 ct, F-G/VS-SI, cena wywoławcza: 65 000 zł

Aukcja VARIA 60
30.10.2024 | środa | 19:00
Sopocki Dom Aukcyjny Galeria Warszawa

ul. Nowy Świat 54/56, 00-363 Warszawa
Wystawa przedaukcyjna: 16.10 - 30.10.2024
ZOBACZ KATALOG >>