10 czerwca w krakowskiej galerii Yegorov Gallery odbędzie się aukcja rzeźb Bronisława Chromego (1925 - 2017) - rzeźbiarza, medaliera, malarza, rysownika, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członka Polskiej Akademii Umiejętności.
Bio: Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczniem Xawerego Dunikowskiego. W swojej twórczości Prof. Bronisław Chromy podejmował szeroki wachlarz tematów. Na uwagę zasługują m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej (Pieta Oświęcimska, 1963), muzycznej (Pomnik Fryderyka Chopina, 2005), kosmologicznej (Kopernik, konstelacje i układy gwiezdne) oraz animalistycznej. Wśród niezwykłych rzeźb i pomników, które już na stałe wrosły w krakowski krajobraz z pewnością wymienić należy Smoka Wawelskiego znad Wisły (1969), Fontannę grajków z Placu Wolnica, Sowy z Plant, Owieczki ze skweru przed Akademią Rolniczą, a także pomnik psa Dżoka (2001), usytuowany na bulwarach wiślanych pod Wawelem. Bronisław Chromy to również autor wielu ciekawych rzeźb ogrodowych (flamingi, żurawie, owce, koty, wiewiórki, żaby).
Aukcja obejmie 24 rzeźby, z których najciekawsze to:
Zobacz katalog TUTAJ
„Kolarze” – to jedna z najsłynniejszych rzeźb Chromego z późnych lat 80. Inspiracją do jej powstania były sukcesy polskich kolarzy w tym okresie oraz szerzej rozumiana fascynacja autora sportem. Chromy był najbardziej rozpoznawalnym powojennym projektantem medali sportowych, w ciągu swojej kariery wykonał około 800 medali sportowych. Chromy wykonał kilka rzeźb Kolarzy w rożnych rozmiarach (małe o wysokości 40cm, średnie o wysokości 60 cm i te największe – prezentowane na naszej aukcji). Rzeźby z tego cyklu znajdują się w prywatnych i muzealnych kolekcjach w Polsce i za granicą - największa zdobi Centrum Olimpijskie w Warszawie.
„Ściana oświęcimska” to monumentalna rzeźba z lat 90-tych. Bronisław Chromy głęboko przeżył swoją pierwszą wizytę w KL Auschwitz, niedługo po wyzwoleniu , w marcu 1945 roku. W obozie zginęło wielu jego przyjaciół i znajomych. Tematyka martyrologiczna w jego twórczości narzuciła nie tylko kształty, ale też dobór materiału i fakturę powierzchni. Zastosowany materiał to zimny, ciężki brąz. Wychudzone ciała, odmaterializowane z ludzkich cech i godności, bezwolne, długie w swojej chudości stały się znakami graficznymi, jak bezosobowe kreski.
„Fakir” - to wyjątkowa, półabstrakcyjna rzeźba z lat 60. XX w. Powstała po pracach Chromego nad scenografią kultowego filmu Jerzego Kawalerowicza „Faraon" kręconego na pustyni Kyzył-Kum. Reżyser wielokrotnie podkreślał, że bez rzeźbiarzy film by się nie udał. Tytułowy Fakir dotyka ziemi, nawiązując w swojej formie do fascynacji Bronisława Chromego siłami natury.
„Owca” - pierwsza rzeźba Owcy powstała 1963 roku i była jedną z prac przekazanych przez polskich artystów miastu Skopje dotkniętemu tragicznym trzęsieniem ziemi. W Krakowie pierwsze Owce pojawiły się już kilka lat później, kiedy to artysta przekazał trzy rzeźby Uniwersytetowi Rolniczemu przy Alejach Trzech Wieszczy, gdzie stoją do dziś. Prezentowane na aukcji rzeźby z cyklu Owce, pochodzą z lat 90. Owce to pierwszy cykl prac, których Chromy zastosował swój najbardziej rozpoznawalny materiał - nieobroniony otoczak.
"Dłonie” - Chromego nawiązują do moralizatorskiego przekazu biblijnego („Kto pierwszy rzuci kamieniem”), ale jednocześnie rzeźba ta budzi skojarzenia z personifikacją sił natury.
Fot. główne: Bronisław Chromy, Kolarze, rzeźba ogrodowa brąz.
Bronisław Chromy, rzeźba ogrodowa, Ściana Oświęcimska.
Bronisław Chromy, rzeźba ogrodowa, Fakir.
Bronisław Chromy, Owca.
Bronisław Chromy, Dłonie.