Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem najbliższej aukcji dzieł sztuki i antyków Antykwariatu Antiquo Modo, która odbędzie się 13 czerwca (wtorek) o 19.00. Wśród prac wystawionych do sprzedaży znajdą Państwo m. in.: dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza, Wlastimila Hofmana, Stefana Norblina, Zofii Stryjeńskiej, Ignacego Pinkasa i Henryka Uziembły.
Ozdobą aukcji są 2 znakomite pastele autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939): portret Janiny Montwiłł-Domaszewiczowej z sierpnia 1926 roku oraz portret Marii z Pietrzkiewiczów Witkiewiczowej, matki Witkacego, z 25 sierpnia 1918 roku. Państwa uwagę pragniemy zwrócić przede wszystkim na ostatnie dzieło, będące absolutnie wyjątkową pracą w twórczości Witkacego i jednym z dwóch portretów matki artysty, które zachowały się do naszych czasów.
„Maria Pietrzkiewiczówna w 1853 roku w Tryszkach na Kowieńszczyźnie w rodzinie drobnej szlachty żmudzkiej. W 1872 ukończyła Konserwatorium w Warszawie pod dyrekcją Apolinarego Kątskiego. […] W 1883 roku poślubiła w Warszawie Stanisława Witkiewicza, malarza, pisarza i teoretyka sztuki. Małżonkowie zamieszkali przy ulicy Hożej 18b, gdzie 24 lutego 1885 roku urodził się im syn Stanisław Ignacy. Pięć lat później rodzina Witkiewiczów z powodu gruźlicy Stanisława przeniosła się do Zakopanego. Maria Witkiewiczowa zmarła 3 grudnia 1931 roku w pensjonacie „Olma" przy ulicy Zamoyskiego w Zakopanem”.
Jak pisze dr Anna Żakiewicz:
„Ten niezwykły wizerunek matki jest unikatowy także dlatego, że zachowały się zaledwie dwa jej portrety wykonane przez Witkacego; jeden z nich artysta narysował węglem ok. 1912 roku (obecnie w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) natomiast portret z 1918 roku jest jedynym zachowanym dziełem barwnym - narysowanym pastelami, w dodatku - według założeń teorii Czystej Formy.
Należy zauważyć, że Witkacy rzadko tworzył wizerunki najbliższych mu kobiet. Znamy zaledwie cztery portrety jego żony Jadwigi i tylko trzy Czesławy Oknińskiej […] Inne kobiety w jego życiu – m.in. Nena Stachurska, Inka Turowska - miały ogromne ilości portretów. Pierwsza z nich - ponad sto, druga - kilkadziesiąt. Obie odznaczały się wielką urodą, lecz to nie z nimi, lecz z matką, żoną i Czesławą Oknińską artysta był naprawdę głęboko związany uczuciowo.
[…] Portret Marii Witkiewiczowej jest absolutnie niezwykły, zarówno z uwagi na jego formę, jak i zawarte w nim treści - artystyczne i emocjonalne. Ponadto - został wykonany w przełomowym dla Witkacego życia i twórczości momencie, kiedy po poprzedzonym podróżą na antypody krwawym doświadczeniu I wojny światowej i rewolucji bolszewickiej u jej źródła, czyli w Petersburgu, znalazł się w Polsce w przededniu odzyskania niepodległości.”
Poza wspomnianą pracą na aukcji będzie można także wylicytować także pełen uroku portret dziewczynki autorstwa Wlastimila Hofmana, a także bardzo dekoracyjne portrety pędzla Sylweriusza Saskiego oraz Henryka Uziembły z 1944 roku, przedstawiające kolejno: dziewczynę z Bronowic oraz mieszkańca Krakowa w stroju ludowym. Tematykę „krakowską” dopełniają dwa widok na Rynek i Kościół Mariacki w Krakowie, autorstwa Ignacego Pinkasa oraz Juliusza Słabiaka.
Miłośnicy Tatr i folkloru Podhala znajdą na aukcji dwa efektowne pejzaże Alfreda Terleckiego oraz słynny plakat Stefana Norblina z ok. 1925 roku, reklamujący Zakopane. Plakat Norblina, wykonany w technice barwnej litografii powstał na zamówienie Ministerstwa Komunikacji oraz Polskich Kolei Państwowych.
Dział graficzny reprezentują prace Stanisława Dawskiego w różnych technikach, Zofii Stryjeńskiej oraz Jana Kantego Gumowskiego. Z dziedziny rzemiosła artystycznego polecamy w szczególności dwa obiekty: piękny secesyjny wazon z jaszczurką, autorstwa Wacława Bębnowskiego, a także niezwykle efektowną figurkę z brązu i kości, autorstwa wiedeńskiego artysty Petera Tereszczuka.
Materiał filmowy poświęcony pastelowi Witkacego, przygotowany przez Antykwariat Antiquo Modo - https://youtu.be/9DDbIQ8Bm9E
Katalog do obejrzenia pod linkiem: https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/aukcja-dziel-sztuki-i-antykow-dd415df4-dba7-40b4-a00e-caff9bf21665