Aukcja Adopcji Skarbów z kolekcji MNW

Już 14 grudnia odbędzie się aukcja organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.


14 grudnia o godzinie 19.00 Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie organizuje drugą Aukcję Adopcji Skarbów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Tegoroczna, piąta edycja cyklu Spragnieni Piękna zatytułowana „Bliżej Sztuki” odbędzie się online we współpracy z Domem Aukcyjnym DESA Unicum i portalem Artinfo.pl.

Symboliczna adopcja, to objęcie imiennym patronatem przez osobę prywatną, firmę bądź instytucję jednego z 23 starannie wybranych dzieł znajdujących się w stałej ekspozycji Muzeum Narodowego. W tym roku wśród licytowanych obiektów znajdą się obrazy m.in „Portret dzieci” i „Autoportret” Jana Matejki, „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera, „Śpiący pies” Olgi Boznańskiej, „Krajobraz zimowy z rzeką” Juliana Fałata, „Autoportret w zbroi” Jacka Malczewskiego, czy „Śmierć Barbary Radziwiłłówny” Józefa Simmlera. 

Zwycięzca każdej adopcyjnej licytacji otrzyma m.in. specjalny certyfikat poświadczający dwuletni patronat nad wybranym dziełem. Ponad to, przy każdym z wylicytowanych dzieł znajdujących się w Muzeum zawiśnie tablica o treści ustalonej przez Stowarzyszenie i Donatora opisująca jego samego lub osobę, której dedykowana jest wygrana. Patronat nad obiektami można licytować dla siebie, ale również dla osoby bliskiej jako wyjątkowy prezent na zbliżające się święta. 
Poza niezwykłą przyjemnością i satysfakcją z objęcia patronatem wybranego dzieła udział w aukcji przekłada się na realną finansową pomoc dla samego Muzeum Narodowego, ale również jego pracowników i artystów. W tym roku dochód z aukcji zostanie przeznaczony na rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, aukcja wyjątkowo w tym roku z gmachu Muzeum przeniesie się w całości do Internetu. Już dziś na stronie  www.artinfo.pl, partnera Aukcji Adopcji, można oglądać katalog obiektów, a także składać pierwsze oferty.
 

Aukcja Adopcji Skarbów z Kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie
Data: 14.12.2020 godz.19.00
Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie i DESA UNICUM
Gospodarz: Muzeum Narodowe w Warszawie
Partner: Artinfo.pl


Jacek Malczewski, Autoportret w zbroi


Anna Bilińska, Murzynka


Kees van Dongen, Portret Antoniego Cierplikowskiego


Julian Fałat, Pejzaż zimowy z rzeką