Villa Róż to trzecia odsłona międzynarodowych targów sztuki organizowanych przez Art Warsaw. Wydarzenie zaplanowano na 21–24 maja 2026 roku w XIX-wiecznej willi przy Alejach Róż 1 w Warszawie. Organizatorzy podkreślają kameralny charakter imprezy oraz nacisk na wysoki poziom artystyczny – w tegorocznej edycji udział weźmie ponad 50 galerii sztuki współczesnej.

O projekcie
Art Warsaw Villa Róż rozwija formułę wcześniejszych przedsięwzięć, takich jak Art Warsaw Miodowa 2025 oraz NADA Villa Warsaw z lat 2024 i 2025. Poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności oraz szerokim odzewem w mediach i środowisku artystycznym.
Celem wydarzenia jest prezentacja najciekawszych galerii z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w dialogu z wyselekcjonowanymi galeriami międzynarodowymi. Targi mają być przestrzenią dla scen artystycznych, które przez lata pozostawały poza głównym nurtem zachodniego rynku sztuki, a dziś przyciągają coraz większą uwagę kolekcjonerów, kuratorów i instytucji.

Lokalizacja
Jednym z wyróżników Art Warsaw jest organizowanie wystaw w budynkach o silnym charakterze architektonicznym i historycznym. Po realizacji wydarzenia w dawnym szpitalu przy ulicy Miodowej, tegoroczna edycja odbędzie się w Villi Róż – byłej siedzibie ambasady brytyjskiej. Organizatorzy podkreślają, że zależy im na tworzeniu relacji pomiędzy sztuką a nieoczywistym otoczeniem, dzięki czemu prezentowane prace mogą funkcjonować poza neutralną przestrzenią galerii i zyskać nowy kontekst.

Villa Róż – dawny Pałac Wielopolskich
Budynek przy Alejach Róż 1 to eklektyczny pałac miejski z 1876 roku zaprojektowany przez Józefa Hussa. Znajduje się w sąsiedztwie Parku Ujazdowskiego, Łazienek Królewskich, Centrum Sztuki Współczesnej oraz ważnych instytucji państwowych.
Przez wiele lat obiekt pełnił funkcję ambasady Wielkiej Brytanii, zachowując znaczną część oryginalnego układu i wyposażenia. Reprezentacyjne wnętrza pałacowe sąsiadują tu z siecią dawnych pomieszczeń biurowych oraz przestrzeniami o wyraźnie „zimnowojennym” charakterze. Zachowały się między innymi dawne skarbce, pancerne pokoje i inne nietypowe elementy infrastruktury. Organizatorzy podkreślają, że wielowarstwowa historia tego miejsca stanie się ważnym tłem dla prezentowanych realizacji artystycznych.
Program
W tegorocznej odsłonie udział wezmą galerie reprezentujące artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, między innymi Plan B, Suprainfinit Gallery, Hunt Kastner, Voloshyn Gallery oraz Gregor Podnar. Pojawią się również galerie z krajów bałtyckich, takie jak Kim? Contemporary Art Centre, Kogo Gallery, 427 Gallery czy Contour Art Gallery.
Wśród uczestników z Europy Zachodniej znajdą się między innymi Hollybush Gardens, Galerie Nordenhake oraz Carlier Gebauer, a także galerie z Holandii, Włoch i Niemiec. Do Warszawy powrócą także galerie z Tokio – Misako & Rosen oraz Waitingroom – natomiast po raz pierwszy udział weźmie chińska Mangrove Gallery z Shenzhen.
Silnie reprezentowana będzie również polska scena galerii współczesnych, w tym m.in. Fundacja Galerii Foksal, Raster, Leto, Monopol, Piktogram, BWA, Gunia Nowik Gallery oraz Stereo.
Organizatorzy podkreślają, że wyjątkowość Art Warsaw polega na zestawianiu uznanych galerii i prezentacji o muzealnym charakterze z młodymi, eksperymentalnymi inicjatywami z mniej oczywistych ośrodków artystycznych, co sprzyja odkrywaniu nowych zjawisk w sztuce współczesnej.
Warszawa jako centrum sztuki regionu
Zdaniem organizatorów Warszawa umacnia swoją pozycję jako jedno z najważniejszych centrów sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej. Wpływa na to rozwój prywatnych galerii, kolekcji i fundacji, a także działalność instytucji takich jak Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Art Warsaw ma być częścią tego ekosystemu i platformą łączącą lokalną scenę z międzynarodowym obiegiem sztuki. Organizatorzy zwracają uwagę, że dynamiczny rozwój gospodarczy Polski przekłada się również na rosnące zainteresowanie kolekcjonowaniem sztuki i profesjonalizację rynku artystycznego.
Ich zdaniem w Europie Środkowo-Wschodniej brakowało dotąd dużych, międzynarodowych targów sztuki o szerokim zasięgu. Art Warsaw ma wypełnić tę lukę, prezentując najciekawsze zjawiska artystyczne regionu oraz tworząc wspólną platformę dla środowisk połączonych podobnymi doświadczeniami historycznymi i społecznymi.
Wydarzenia towarzyszące
Program targów obejmie także współpracę z instytucjami i inicjatywami artystycznymi działającymi w okolicy. W czasie trwania wydarzenia odbędą się m.in. wystawa wzornictwa organizowana przez Fundację Visteria w Willi Gawrońskich oraz targi książki artystycznej Nobody Reads This w CSW Zamek Ujazdowski.
W samej Villi Róż zaplanowano oprowadzania autorskie, performanse oraz projekt Dominiki Olszowy, która przygotuje spektakl-performans inspirowany architekturą dawnej ambasady.
W programie znalazł się także wernisaż wystawy Rikako Kawauchi i Edwarda Dwurnika w Fundacji im. Edwarda Dwurnika oraz wydarzenie finałowe organizowane we współpracy z HAUST.
W ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie również przyznana nagroda FRIENDS ART PRIZE, w ramach której jury zakupi wybrane prace do kolekcji MSN.
Organizatorzy i informacje praktyczne
Za inicjatywą Art Warsaw stoją Joanna Witek-Lipka, wieloletnia dyrektorka Warsaw Gallery Weekend, oraz Michał Kaczyński, współtwórca galerii Raster. Projekt obejmuje nie tylko targi sztuki, lecz także działania wystawiennicze i inicjatywy łączące sztukę współczesną z biznesem i mecenatem kultury.
Targi Art Warsaw Villa Róż będą otwarte od 21 do 24 maja 2026 roku. W czwartek wydarzenie potrwa w godzinach 16:00–19:00, a od piątku do niedzieli między 12:00 a 19:00. Wstęp jest bezpłatny.
