Art Basel 2024


Art Basel, jedno z najważniejszych globalnych wydarzeń świata sztuki, rozpoczęło się w Messe Basel 13 czerwca i potrwa do niedzieli, 16 czerwca 2024 r.  Przedstawiamy relację z Preview Days i zapowiedź highlitów tegorocznej edycji targów, które z roku na rok rozbudowują swój program dla kolekcjonerów i widzów odwiedzających z tej okazji miasto.

W tegorocznej edycji Art Basel w Bazylei udział bierze aż 285 czołowych galerii prezentujących najwyższej jakości prace we wszystkich mediach - m.in. Fundacja Galerii Foksal oraz Dawid Radziszewski Gallery. Do grona uznanych wystawców z całego świata zaproszono 22 debiutantów, w tym polską Wanda Gallery. Oprócz niezwykłych pokazów w sektorach Galleries, Feature, Statements oraz Edition, goście mogą zobaczyć sekcję Kabinett - odrębne, wyselekcjonowane wystawy prezentowane w przestrzeni głównej m.in. amerykańskiej artystki Sarah Pucci i jej córki Dorothy Iannone czy niemieckiego artysty Gerharda Richtera, a także około 70 wielkoformatowych instalacji i performansów w sekcji Unlimited. Ten unikalny sektor dedykowany jest projektom o niecodziennej skali - monumentalnym instalacjom, gigantycznym rzeźbom, wielkoformatowemu malarstwu, fotografii i projekcjom wideo. Kuratorem Unlimited po raz czwarty jest Giovanni Carmine, dyrektor Kunst Halle Sankt Gallen, a wśród najciekawszych prac można wymienić instalację amerykańskiego artysty Henry’ego Taylora, prezentowaną przez Hauser & Wirth; ARCHITEKTURTRAUM (2001) szwajcarskiej artystki Miriam Cahn, prezentowaną przez Meyera Rieggera i Galerie Jocelyn Wolff czy serię obrazów The Americans (1954-1957) Roberta Franka prezentowaną przez Pace Gallery i Thomasa Zandera.

Tegoroczne szwajcarskie Art Basel obejmuje całe miasto. W programie otwartym przewidziano sekcję Parcours, projekt Messeplatz, Merian, a także dobrze znane publiczności Film i Conversations. Wystawa Parcours, której kuratorką po raz pierwszy jest Stefanie Hessler, dyrektor Szwajcarskiego Instytutu (SI) w Nowym Jorku, prezentuje ponad 20 instalacji artystycznych umiejscowionych wzdłuż Clarastrasse. Ambitne projekty, z których wiele zostało wyprodukowanych specjalnie na tę okoliczność, zlokalizowane są w pustych i działających sklepach, hotelu, restauracji, browarze i innych zwyczajnych przestrzeniach zagarniętych na czas Art Basel. Sektor eksploruje temat transformacji i obiegu w dziedzinach takich jak handel, globalizacja i ekologia. Na Messeplatz można z kolei obejrzeć dzieło Agnes Denes, a kuratorem pokazu jest Samuel Leuenberger, założyciel SALTS. Praktykę artystyczną Denes wyróżnia zaangażowanie w idee społeczno-polityczne. Jako pionierka sztuki środowiskowej, ekologicznej artystka prezentuje na Art Basel 2024 pracę „Honouring Wheatfield - A Confrontation” (2024), nawiązującą do twórczości land artu z lat 80. XX wieku. Hotel Merian nie tylko gości na swojej fasadzie instalację Petrita Halilaja, ale także ma stać się miejscem wymiany myśli po zmroku, niczym artystyczny klub festiwalowy animowany przez osobowości globalnej i lokalnej społeczności artystycznej, w tym Jenny Schlenzka, dyrektorkę Gropius Bau Berlin czy Aindreę Emelife, kuratorkę Modern and Contemporary w Muzeum Sztuki Afryki Zachodniej w Beninie w Nigerii. W ramach 25. edycji programu Film, którego kuratorką jest Filipa Ramos, znajdą się projekcje wywiadów z artystami oraz filmów fabularnych, nawet dla najmłodszych widzów. Tegoroczny program będzie krążył wokół tematów takich, jak ekologia, intymność, historia i polityka. Film rozpoczyna się w środę, 12 czerwca cyklem „Życie polityczne roślin”, a kończy „Taking Venice” (2023), dokumentem Amei Wallacha o udziale Roberta Rauschenberga w Biennale w Wenecji w 1964 roku. Kimberly Bradley, kuratorka 20. Edycji Conversations, przygotowała 11 paneli z udziałem czołowych ekspertów branży. Dyskusje będą dotyczyć m.in. sposobu, w jaki artyści odnoszą się do polityki w czasie globalnego kryzysu oraz tego, jak technologie cyfrowe przekształcają społeczne i gospodarcze ekosystemy sztuki.

Maike Cruse, dyrektorka Art Basel w Bazylei, wyznała: „Jestem szczególnie podekscytowana tegorocznym rozszerzonym programem obejmującym całe miasto, będącym świadectwem kulturalnego pulsu Bazylei. Dołącz do nas, aby świętować wspólnotę i nieograniczone możliwości ekspresji artystycznej nad Renem”. My także zachęcamy do wizyty!
 


Fundacja Galerii Foksal


Fundacja Galerii Foksal


Galeria Dawid Radziszewski


Galeria Dawid Radziszewski


Galeria Stereo