Międzynarodowy rynek sztuki wstrzymał oddech w oczekiwaniu na rozwój sytuacji po wtorkowym otwarciu 53. edycji targów Art Basel w Bazylei, na których na kolekcjonerów, galerzystów i koneserów sztuki czekało 284 galerii z 36 krajów. Obawy o niepewną sytuację gospodarczą na rynku sztuki zostały przez odwiedzających rozwiane ogromną frekwencją i imponującymi kwotami transakcji z pierwszego dnia wydarzenia: galeria Hauser & Wirth odnotowała najwyższą tego dnia kwotę sprzedaży za zjawiskową rzeźbę pająka Louise Bourgeois, która trafiła do kolekcji nowego właściciela za 22,5 miliona dolarów.
Art Basel 2023 powitało w tym roku 21 nowych wystawców. Organizatorzy szacują, że podczas wydarzenia i towarzyszących mu eventów na terenie miasta na odwiedzających czeka łącznie 4000 prac artystów i artystek z całego świata.
Targi podzielona są na sekcje- Feature, która poświęcona jest starannej selekcji dzieł z XX i XXI wieku, Statements, która koncentruje się na solowych prezentacjach wschodzących artystów, Edition w której zobaczymy reprodukcje, druki oraz serie dzieł sztuki, monumentalna sekcja Unlimited w której na 16 000 metrach zobaczymy dzieła wykraczające poza wszelkie ramy oraz Parcours, która to zaprowadzi nas na Rynek Starego Miasta w Bazylei w poszukiwaniu dzieł sztuki. W tej sekcji szczególny udział w tym roku ma nasz rodzimy Paweł Althamer, reprezentowany przez Fundację Foksal, który na Starym Mieście zaprezentował trzy leżące, pełnowymiarowe figury odlane z aluminium z seri “Astronauts”.
Jak co roku swoje miejsce w przestrzeni targowej miały polskie galerie. Swoja ofertę zaprezentowały obecne już na targach w zeszłych latach Galeria Dawid Radziszewski oraz Galeria Fundacji Foksal, która zaprezentowała przekrój najbardziej cenionych artystów polskiego rynku: Pawła Althamera, Cezarego Bodzianowskiego, Piotra Janasa, Edwarda Krasińskiego, Małgorzatę Mirge-Tas, Karola Palczaka, Ernę Rosenstein, Wilhelma Sasnala, Agatę Słowak, Monikę Sosnowską, Piotra Uklańskiego oraz Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, który towarzyszył Althamerowi w sekcji Parcours.
"Targi Art Basel niezmiennie zajmują wyjątkową pozycję w naszej branży jako istotny i wpływowy punkt spotkań, na którym galerie prezentują swoje najbardziej ambitne i najwyższej jakości dzieła sztuki, od arcydzieł XX wieku po jedne z najbardziej pionierskich dzieł sztuki współczesnych" - powiedział Noah Horwitz, który w zeszłym roku został mianowany dyrektorem generalnym Art Basel. Zdaniem Horowitza “tydzień targowy to istny barometr rynku sztuki” .
Zapraszamy na naszą fotorelację!