Anna Szprynger w Slag Gallery w Nowym Jorku

"The Edge" to pierwsza wystawa polskiej artystki w Stanach Zjednoczonych


Anna Szprynger po raz pierwszy pokazała swoje prace przed nowojorską publicznością. Październikowa wystawa artystki w Slag Gallery współorganizowana była przez galerię Green Point Projects, która ma na swoim koncie pokazy m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Magdaleny Abakanowicz czy Stefana Krygiera.

Szprynger w swoich konsekwentnych poszukiwaniach w obszarze abstrakcji geometrycznej kontynuuje myśl polskich klasyków współczesności. Jak zauważa w tekście towarzyszącym wystawie badacz polskiej sztuki powojennej Patryk Tomaszewski: „Zaangażowanie Szprynger w nieprzedmiotowość sytuuje jej twórczość w wieloletniej tradycji polskiego malarstwa abstrakcyjnego - od starań Henryka Stażewskiego o ustanowienie nowego konstruktywistycznego języka w okresie międzywojennym, po próby Wojciecha Fangora, by wbić kolor w trójwymiarową przestrzeń w następstwie kulturalnej odwilży z 1956 roku.” Malarstwo Szprynger dobrze dialoguje z twórczością jednej z najważniejszych amerykańskich artystek - Agnes Martin - co również zostało zauważone przez widzów i krytyków w Nowym Jorku.

Wystawa "The Edge" to początek współpracy Szprynger ze Slag Gallery, która będzie obecnie reprezentować artystkę za oceanem. Pokaz trwał od 5 do 30 października.