Andy Warhol, Donald Trump i Katie Jones czyli Sztuka, Architektura i Pieniądze….


Andy Warhol i Donald Trump poznali się w 1981 roku, kiedy to ówczesny tytan rynku nieruchomości zamawia u artysty portret swojej dumy - właśnie powstającej Trump Tower.
Warhol ma namalować serię obrazów dla podkreślenia prestiżu 58-piętrowego wieżowca przy słynnej 5 Alei na Manhattanie autorstwa pracowni Der Scutt, Hayden, Conell.
New York lata osiemdziesiąte XX wieku. Świadkowie tamtych dni twierdzą, że to był najświetniejszy czas fermentu sceny artystycznej w historii Big Apple.
Giełda bije rekordy, milionerzy stają się miliarderami, rosną najwyższe wieżowce ówczesnego świata, powstają nowe muzea i imponujące kolekcje sztuki nowoczesnej.
Bohema zdobywa szczyty społeczne, tamtejsza scena artystyczna osiąga globalny zasięg, po raz pierwszy oczy całego świata skierowane są na wydarzenia i nowe trendy w sztuce która powstaje i ma swoje premiery w NY.
Nowy York już przed dekadą zastąpił Paryż i Europę jako centrum sztuki i kultury XX wieku. Manhattan staje się wykładnią sukcesu i prestiżu.
Frank Sinatra śpiewa “If I can make it there, I’m gonna make it anywhere, i’ts up to you New York, New York, New York…

Niewątpliwie protoplastą zjawiska i postaci celebryty był zarówno Andy Warhol jak i Donald Trump, obaj wyznawcy blichtru i sławy po prostu musieli na siebie trafić. Tak więc Ivonka i Donald Trump składają u Warhola zamówienie dla swojej powstającej świątyni złota i bogactwa - Trump Tower. Artysta przyjął wyzwanie i namalował ‘New York Skyscrapers’, 4 obrazy w dwóch wersjach: złotej i srebrnej, a obie obsypał, jakże by inaczej, diamentowym pyłem… Jednak mimo tych starań Andy nie trafił w specyficzny gust Trumpów i zamówienie nigdy nie zostało odebrane ani zapłacone…

Dzisiejszy Prezydent “Drill, Baby Drill” od lat zaprzyjaźniony jest ze Schlumbergerami, jedną z najbogatszych amerykańskich rodzin. Rodzina ta kontroluje największy na świecie koncern przemysłu wydobywczego i właśnie sprzętu do wiercenia surowców, ropy i gazu…
Tym samym drogi kapitału i sztuki po raz kolejny krzyżują się, bo Andy Warhol był zaprzyjaźniony ze znaną celebrytką lat 70-80-tych, Catheriną Schlumberger Jones i w roku 1973 namalował jej nadzwyczajnie piękny portret.

Z portretu 29-letniej “Katie Jones” emanują ciepłe uczucia i emocje twórcy, portretowana również tchnie miłą i pozytywną energią. Artysta wyjątkowo intensywnie zaangażował się w kreację portretu w rzadko przez siebie stosownej i bardzo wymagającej technice impastowej, skomponował go w oszałamiających kolorach fuksji, różu i błękitów. Portret Katie Jones jest hołdem złożonym wielkiej patronce, mecenasce sztuki i przyjaciółce Andy’ego Warhola i może służyć jako wybitny przykład ulubionego i najbardziej rozpoznawalnego medium artysty: sztuki portretu.

Obraz namalowany wyraźnymi pociągnięciami pędzla, grubą warstwą farb, przedstawia modelkę w promiennym świetle, na tle żywego koloru fuksji, który podkreśla barwę oczu, cerę i subtelną urodę pozującej młodej dziewczyny. Katie ukazana jest w romantycznej, renesansowej pozie, jej wzrok skierowany jest zalotnie ku górze.
Katie Jones bez wątpienia należy do najważniejszych osiągnięć sztuki portretowej Warhola, obraz ten wyróżnia artystyczna odwaga, dobór koloru i środków wyrazu oraz malarski kunszt najwyższej klasy. Prezentowany obraz to najlepsze świadectwo jak ważne i owocne jest połączenie wysokiej sztuki ze szlachetnym mecenatem.
Ojciec Katie, Pierre Schlumberger razem z siostrą Dominique, kolejną córką rodu, która wyszła za francuskiego hrabiego de Menil byli czołowym kolekcjonerami sztuki nowoczesnej w USA i zostali fundatoram założycielami Muzeum Sztuki Współczesnej w rodzinnym Houston zaprojektowanego przez gwiazdę architektury Renzo Piano (m. in. Centre Pompidou w Paryżu).

De Menils w swoim domu w Houston prowadzili aktywny salon artystyczny na którym u cioci bywała Katie. Zapraszali artystów, pisarzy, filmowców i uczonych tocząc ożywione dyskusje na kolacjach przy kuchennym stole. Częstymi gośćmi byli m. in. Max Ernst, René Magritte i Andy Warhol, wspólnie z Roberto Rossellinim, Jean-Luc Godardem i Michaelangelo Antonionim; Henri Cartier-Bresson i Eve Arnold fotografowali uczestników biesiad. Katie przeżyła Andy’ego Warhola (1928 - 1987) tylko o 3 lata i zmarła w roku 1990 w domu w Waszyngtonie w otoczeniu swojego ukochanego portretu.    

Ten niezwykły obraz trafił następnie do zbiorów aktywnego w tamtych latach w Nowym Yorku marszanda i kolekcjonera sztuki Ryszarda W. Variselli. 

Portret Katie Jones jako pierwszy w historii malarski obraz na płótnie autorstwa Andy’ego Warhola zostanie teraz zaprezentowany w Polsce. Wystawa ‘Andy Warhol Superstar’ będzie otwarta od 13 maja 2025 w Varisella Art Gallery w Warszawie. Po tej prezentacji obraz zostanie przeniesiony i zaoferowany jako specjalne wydarzenie aukcji, która odbędzie się 03 czerwca w Domu Aukcyjnym Polswissart. 
Varisella Art Gallery już ponad 40 lat specjalizuje się w handlu światową sztuką oraz doradza w budowaniu ważnych kolekcji międzynarodowych. Z tej kolekcji pochodzi kultowy obraz ‘Der Hase’ Georga Baselitza który na zeszłorocznej aukcji w Polswissart pobił rekord sprzedaży sztuki zagranicznej w Polsce osiągając pułap 6 milionów zł.                                          
 Jaką cenę aukcyjną może osiągnąć arcydzieło Warhola, szczytowe osiągnięcie, wręcz ikona współczesnej sztuki światowej? Czy Polscy kolekcjonerzy są gotowi do włączenia tak istotnej pozycji do swoich zbiorów? Byłby to być może najważniejszy obraz sztuki światowej XX wieku w polskich zbiorach.
Rozpiętość cen ważnych portretów gwiazdy popartu jest duża, zaczyna się od 4-5 milionów dolarów, stany średnie notowań to 20-50 milionów $, a już dwa razy cena transakcji za portret Marilyn Monroe sięgnęła szczytu na wysokości 200 milionów dolarów! Słynna Marilyn to notabene obraz takiego samego rozmiaru jak Katie Jones (102x102 cm).  


Ostatnio miało to miejsce w Domu Aukcyjnym Christies w NY w roku 2022

W przypadku Andy’ego Warhola wartość dzieła w największym stopniu uzależniona jest od osobistego zaangażowania artysty i uwypuklenia jego wybitnych zdolności malarskich, pozostawienia osobistego i typowego odcisku palca twórcy, wyrażenia tego ulotnego czegoś co pozwala natychmiast rozpoznać dzieło mistrza. Specjaliści przy wycenie biorą pod uwagę fakt, że wiele portretów na zamówienie w późniejszych latach powstawało w kultowej Factory Warhola przy wydatnym udziale asystentów Andy’ego. Bardzo ważna jest również charyzma portretowanej postaci i udokumentowana, osobista, emocjonalna relacja artysta - modelka (model). Kompozycja, środki wyrazu, kolory, światło, technika malarska, to kolejne atrybuty wartości.

Wszystkie te warunki i elementy w przypadku naszego arcydzieła są spełnione w celującym stopniu.
Które ze wszystkich portretów Warhola są najlepsze? Prezentowany portret Katie Jones bez wątpienia należy do najpiękniejszych w całym dorobku tego wybitnego artysty.

(materiały prasowe Varisella Art  Gallery)