W Galerii na Poddaszu na Zamku Biskupim w Lidzbarku Warmińskim ma miejsce wystawa prac malarskich autorstwa Andrzeja Stroki. Artysty doskonale znanego wszystkim z działalności prowadzonej już blisko 50 lat w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Dzieła Andrzeja Stroki mimo że są obecne na rynku, to jednak do rzadkości należy możliwość przyjrzenie się im w szerszym wymiarze, w postaci wystawy indywidualnej. Tym większa jest to zachęta do odwiedzenia wspaniałego kompleksu Zamku Biskupiego w Lidzbarku Warmińskim i obejrzenia wystawy "Transformacje pejzażu”.
Ekspozycja jest zwieńczeniem wieloletniego projektu, prozaicznego procesu zapamiętywania krajobrazów i powtarzalnych marszrut pomiędzy Gubitami i Żabim Rogiem - dwiema miejscowościami - które od blisko dwóch dekad artysta uwieczniał w pamięci i prowadzonych prywatnych notatkach. Te zapamiętane i przez lata fotografowane obrazy stworzyły prawdziwy szkicownik, którego następstwem jest wystawa czterdziestu różnorodnych odsłon powtarzających się motywów krajobrazu. Artysta tym samym zadaje pytania dotyczące upływu czasu i zmienności natury.
W informacji do wystawy czytamy:
W swojej dotychczasowej twórczości Andrzej Stroka skupiał się na człowieku, a portrety stanowiły znaczną część jego prac. W najnowszej serii pejzaży widzimy natomiast tylko ślad ludzkiej obecności. Jest tam stara szkoła z czerwonej cegły, majestatyczna, ale obserwowana z oddali. Jest kapliczka, przyozdobiona, ale stojąca samotnie przy drodze. Jest i puste krzesło ustawione na pomoście. Ludzi tam brak, bo tym razem to nie z nimi artysta prowadzi dialog. W serii obrazów składających się na „Transformacje pejzażu” na pierwszym planie jest bowiem natura – jej zmienność i sposób, w jaki może być postrzegana zależnie od światła, pory dnia i naszego własnego, indywidualnego odbioru.
„Cel podróży to nie miejsce, do którego zmierzasz, a nowa perspektywa, z jaką patrzysz na świat” – Henry Miller
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.
Termin wystawy: do 5 października 2025
Kuratorka: Małgorzata Jackiewicz-Garniec
Fotorelacja z wernisażu: Radosław Niemczynowicz