Inicjatorami Allegro Prize są: Allegro, które od 2018 roku prowadzi Strefę Kolekcjonera gdzie promuje sztukę współczesną i antyki oraz Contemporary Lynx — międzynarodowy i niezależny magazyn poświęcony sztuce, kulturze, fotografii, designowi i kolekcjonowaniu.
Spośród 1601 zgłoszeń, nadesłanych od czerwca do września z 90 krajów, jury w składzie: Natalia Sielewicz, Valeria Napoleone, Andrzej Chyra, Rafał Milach, Jacek Weichert (Allegro), Dobromiła Błaszczyk & Sylwia Krasoń (Contemporary Lynx) przyznało trzy nagrody finansowe - nagrodę główną, (35 000 zł), drugie miejsce (10 000 zł) i trzecie miejsce (5000 zł), a także 10 wyróżnień.
Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Allegro Prize 2021 oraz nagrodę w wysokości 35 000 zł otrzymał artysta Paul Debashish. To artysta, który za pośrednictwem performansu, tańca, kostiumów i masek (które same w sobie stanowią dzieło sztuki) - poszukuje drogi wyzwolenia się spod konwenansów obezwładniającej rzeczywistości. Opowiada o pragnieniu wolności wyrażania siebie. Bez względu na fakt, jaką formę przyjmuje jego praca – zachowana jest nieoczywista siła poetyckiego, ale i zaangażowanego politycznie przekazu.
Na drugim miejscu uplasowała się Latifa Zafar, afgańska artystka uchodźczyni w Iranie. Łącząc haft z archiwalnymi materiałami fotograficznymi odzyskuje głos dla osób, którym został on odebrany w patriarchalnym i zmilitaryzowanym Afganistanie. Latifa w swojej sztuce sprzeciwia się wykluczeniu, deprywacji i oczekiwaniom społecznym. Chce być głosem tych, którzy go nie mają i tym którym nie wolno jest być sobą w swoim kraju.
Na trzecim miejscu znalazła się polska artystka Ewa Ciepielewska. Jej portfolio zostało docenione przede wszystkim za pionierskie wprowadzenie do dyskursu polskiej sztuki współczesnej perspektywy podmiotów pozaludzkich, jak zwierzęta czy rzeki, i wytyczenie tym samym nowych ścieżek tradycyjnemu medium malarstwa i jednocześnie przekroczenia jego granic. Niezależnie od podejmowanego języka wypowiedzi artystycznej (happeningi, murale, malarstwo, akcje performatywne), artystka kreuje szersze dzieło niż tylko fizyczny obiekt - buduje więzi, świadomość społeczno-ekologiczną oraz pozainstytucjonalny obieg dzielenia się wiedzą i twórczością.
Ponadto, jury wyróżniło również 10 artystów, których prace zostaną opublikowane na łamach magazynu Contemporary Lynx: Anna Perach, Małgorzata Mycek, Federico Estol, Rufina Bazlova, Claire Laude, Jakub Jakubowicz, Małgorzata Lehmann, Radu Oreian, Katarzyna Wąsowska, Gaia Bellini.
Więcej informacji na temat Allegro Prize i tegorocznych zwycięzców znaleźć można na: https://allegroprize.pl/.
Partnerzy:
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Sztuki w Szczecinie, School of Form.
Patroni medialni:
Onet, Tok FM, Szum, Artinfo.pl