Podczas szokującej akcji demonstracyjnej aktywiści na rzecz walki z kryzysem klimatycznym z grupy Just Stop Oil przykleili się za pomocą płynnego kleju do ram znanych dzieł w angielskich muzeach: w Galerii Sztuki i Muzeum Kelvingrove w Glasgow i Courtauld Institute w Londynie.
“Ofiarami” performansu demonstracyjnego padło płótno Vincenta van Gogha “Peach tree in blossom” i dziewiętnastowieczny krajobraz Horatio McCullocha “My Heart’s in the Highlands”
W wydanym przez Just Stop Oil oświadczeniu grupa aktywistów uzasadniła wybór “zaatakowanych” dzieł i zaapelowała do instytucji kulturalnych o dołączenie do walki o klimat.
„To niemoralne, aby instytucje kulturalne stały z boku i przyglądały się, jak nasze społeczeństwo upada. Galerie powinny zostać zamknięte. Dyrektorzy instytucji artystycznych powinni wezwać rząd do natychmiastowego wstrzymania wszystkich nowych projektów naftowych i gazowych. Albo okazujemy swój sprzeciw i stawiamy opór albo jesteśmy współwinni”.
W całej akcji niezwykle ważna była symbolika obrazów, nawiązująca do rosnącego w gwałtownym tempie kryzysu klimatycznego. Sielankowy pejzaż van Gogha stał się celem, ponieważ region w Prowansji, który artysta przedstawił na obrazie może wkrótce doświadczyć dotkliwej suszy.
„Ten górzysty krajobraz został przez Horatio McCullocha namalowany w 1860 r., kiedy całe społeczności croftów [drobne gospodarstwa rolne] zostały eksmitowane przez nową klasę właścicieli ziemskich bezwzględnie realizujących swoje prywatne interesy” – powiedział Lean - jeden z aktywistów. „Dopiero wtedy, gdy małe gospodarstwa rolne zjednoczyły się w walce o swoje prawa i okazały swój sprzeciw, zostali wysłuchani.”
Policja wyprowadziła działaczy społecznych, kończąc protest, w wyniku którego nie ucierpiało na szczęście żadne z dzieł. W poruszającym apelu jeden z aktywistów wyraził swój szacunek do sztuki i kultury, jednocześnie mówiąc o ogromnej bezradności młodego pokolenia w obliczu całkowitego zniszczenia planety i braku perspektyw do życia na zanieczyszczonej ziemi.
„Jestem artystą, kocham sztukę, ale zamiast spędzać czas na tworzeniu sztuki, podejmuję takie działania, spędzam czas w aresztach i jestem karany przez nasz system prawny za błaganie rządu, aby pozwolił mojemu pokoleniu mieć przyszłość” – powiedział Torrance Bright w oświadczeniu wydanym przez Just Stop Oil. „Uważamy te dzieła sztuki za święte, ale co jest bardziej święte niż samo życie?”
* Zdjęcia pochodzą z Twittera organizacji Just Stop Oil i z nagrań wideo ze zdarzenia