„Lovehammer” to projekt Jana Możdżyńskiego i Sebulca, w którym dwaj młodzi artyści reinterpretują popularne, „typowo męskie” hobby – queerują figurkowe gry bitewne spod znaku „Warhammera”. Tworzą własne uniwersum i grę, które realizują ich wizję świata, zupełnie inną od przemocowych schematów rozrywek.
"Warhammer” to jedna z najpopularniejszych serii gier figurkowych, w których gracze zbierają i kompletują armie, ścierające się później na polu bitwy. Rozbudowując i wyolbrzymiając estetykę skonwencjonalizowanej przemocy gry rozrosły się do fenomenu kulturowego, obrazowanego również w książkach, filmach i grach komputerowych. Potężne fantastyczne armie staczają w nich niezliczone bitwy w niekończącej się, wiecznej wojnie, toczonej przez fantastyczne stwory i wrogie frakcje.
Na wystawie „Age of Lovehammer” artyści korzystając z motywów i tropów typowych dla tego rodzaju rozrywki oraz inspiracji z kultury mangi, fantasy oraz legend i baśni, ‘queerują’ postawy oparte na przemocy, zmieniając mechanikę walki w idiom miłosny. Jest to jednocześnie fantazja wizualna i postulat społeczny – Sebulec i Możdżyński, będąc orędownikami miłości, równości i feministami, jak i wielkimi fanami gier bitewnych, proponują zmianę stereotypowego spojrzenia opartego na konflikcie i walce, w relacje wynikające z opiekuńczości, miłości i sympatii. Proponują grę, ale na swoich zasadach, odpowiadających temu, w co sami wierzą. „Lovehammer” jest bazującą na popularnej rozrywce propozycją podważenia dominującej logiki konfliktu i walki, wojny jako jednego z mitów założycielskich i sposobu budowania relacji.
Dwie figurkowe armie, które spotykamy w „Age of Lovehammer”, to Piękne Bestie Sebulca i Skruszeńcy Jana Możdżyńskiego. Skruszeńce są chmurą odczuć, idei, wrażeń i żyć. Są płynne, nie zdefiniowane na stałe. Są zmiennie, wystają poza heteronormę, patriarchat i ramy genderowe. Czerpią moc z nocy, szeptu szeptuch i wiedźmowych rytuałów. Przekroczenie jest ich naturą, odwrócenie jest ich metodą. Piękne bestie Sebulca reprezentują nienormatywność, osoby odrzucone, w kryzysie, zmuszone ukrywać swoją tożsamość. Pięknem są ich blizny, ich wrażliwość, ich droga, ich siła.
Całość wystawy jest jednocześnie funkcjonalną grą. W trakcie jej trwania w określonych godzinach odbywały się będą rozgrywki z użyciem dzieł, w których będą mogli wziąć udział zwiedzający. Zasady rozgrywki w "Age of Lovehammer" w Świecie Osnowy powstały we współpracy z Pawłem Kimczakiem.
Kurator: Antoni Burzyński
Wydarzenie towarzyszące:
Rozgrywka w "Age of Lovehammer" Jana Możdżyńskiego i Sebulca z udziałem publiczności
niedziela, 2 października 2022
godz. 16.00 – 20.00
Wydarzenie odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2022.
29.09–09.10.2022
ul. Dzielna 5, Warszawa (przestrzeń Artinfo.pl)