Antykwariaty Warszawskie Lamus zapraszają na 59 Aukcję Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 24 i 25 września 2022 r.
Aukcja przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl. Katalog w wersji PDF jest do pobrania pod adresem lamus.pl/katalog. Zamówienia można składać również: korespondencyjnie (pocztą tradycyjną, faxem) i mailowo (info@lamus.pl) lub poprzez portal secretera.pl
W ofercie znajduje się niemal 1000 obiektów, w tym starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w pięknych oprawach. W ofercie ponadto: pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna oraz fotografie.
Zdjęcie powyżej: Fryderyk Chopin na łożu śmierci. Malował Teofil Kwiatkowski, przyjaciel i świadek śmierci kompozytora.
M. Rose. Mózg Piłsudskiego. Teka i tekst. 1938. |
Stanisław Ignacy Witkiewicz. List. 1936. |
R. Opałka. Gwasz. 1956. |
K. Chłędowski. Królowa Bona. Oprawa F. J. Radziszewskiego. |
Album wystawy starożytności. Wczesne fotografie Karola Beyera. 1856. |
Cymelia:
• Portret Fryderyka Chopina na łożu śmierci, malowany przez jego przyjaciela Teofila Kwiatkowskiego.
• Karol Beyer. Album wystawy starożytności i przedmiotów sztuki. 1856.
• Mózg Józefa Piłsudskiego (teka i tekst). 1938.
• Rękopisy: Henryka Sienkiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Stanisława Wyspiańskiego.
Stare druki:
• E. Braun. Traktat o sztuce artyleryjskiej, napisany przez kapitana artylerii królewskiego miasta Gdańska. 1682.
• A. Freitag. Dzieło o fortyfikacjach inżyniera na służbie księcia Janusza Radziwiłła. 1635.
• B. Chmielowski. Nowe Ateny (jeden tom pierwszej polskiej encyklopedii). 1754.
• J. Długosz. Pierwsze pełne wydanie monumentalnej historii Polski. 1711.
• N. Volckmar. Pierwsze rozmówki polsko-niemieckie dla kupców i szlachty. 1729.
• A. Olearius. Wielka podróż do Rosji i Persji. 1727. Dzieło ilustrowane 100 miedziorytami.
• Dzieła ze sławnych bibliotek: Czartoryskich z Powązek, Potockich z Łańcuta, z biblioteki Załuskich.
Rękopisy i dokumenty:
• Michał, dziedzic na Złotnikach w powiecie trembowelskim, w województwie ruskim. Odnowienie fundacji kościoła. 1459.
• Henryk Walezy. Polecenie wypłaty dla królewskiego masztalerza z podpisem króla. 1581.
• Rękopisy z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. 1794.
• Rękopisy wielkich polskich pisarzy, artystów i uczonych, m.in.: Marii Dulębianki, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Emila Zegadłowicza.
• Efektowne dokumenty heraldyczne.
Atlasy i mapy:
• L. Ch. Desnos. Atlas świata. 1769. z 60 miedziorytami.
• Mapa Europy Północnej (Carta Marina) Olausa Magnusa. 1567.
• Mapy Polski i Litwy, Śląska, Prus, Pomorza oraz dekoracyjne mapy Ziemi Świętej.
Grafika artystyczna:
• Wczesne prace Władysława Skoczylasa: Dziewczyna na łące, Motyw z Plant, Powstańcy z Chochołowa.
• Grafiki Bogny Krasnodębskiej-Gardowskiej, Stefana Mrożewskiego, Józefa Pankiewicza, Mojżesza Kislinga, Marca Chagalla, Stanisława Fijałkowskiego, Józefa Gielniaka, Jana Lebensteina.
• Grafika dawnych wieków: Cornelis Galle, Urs Graf.
Malarstwo, rysunki i akwarele:
• Prace Alfreda Lenicy, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Franciszka Starowieyskiego.
Książki ilustrowane i teki graficzne:
• S. Trembecki. Opisanie Zofiówki. 1815. Magnackie wydanie z okazji kongresu wiedeńskiego.
• Cz. Miłosz. Dziewięć wierszy. Wydanie bibliofilskie z grafikami S. Eidrigeviciusa. 1988.
• Legiony Polskie. 22 litografie barwne Leopolda Gottlieba. 1936.
• A. Mickiewicz. Sonety krymskie. 1929. Publikacja florenckiej Oficyny Tyszkiewiczów.
• Z. Stryjeńska. Piastowie. 1929.
• Oprawy artystyczne i luksusowe, m.in. F. J. Radziszewskiego (K. Chłędowski, Królowa Bona, 1932), R. Jahody (W. Pol, Pieśni Janusza, 1863).
Fotografie:
• Katalogi lwowskich wystaw fotograficznych z okresu międzywojennego.
Powstanie styczniowe:
• Fotografie bohaterów powstania, m.in. S. Hiszpańskiego, słynnego warszawskiego szewca oraz M. Karczewskiego, jednego z Pięciu Poległych 27 lutego 1861 r.
• Czarna biżuteria (np. medalion z Orłem spętanym łańcuchem).
• Druki ulotne (Krakowiaczek dziewic polskich; Modlitwa na czas powstania; Marsz powstańców).
Pamiątki historyczne:
• Papierośnica B. Wieniawy-Długoszowskiego ofiarowana wybitnemu pianiście J. Ekierowi. 1939.
• Stara biżuteria z diamentami. II połowa XIX – początek XX w.
• Tłoki pieczętne z kolekcji Witolda Holtza.
• Figurki z fabryki porcelany w Ćmielowie. Lata 60. XX w.
Książki z XIX i XX wieku:
• K. Niesiecki. Sławny herbarz w luksusowej oprawie. 1839-1845.
• J. Długosz. Dziejów polskich ksiąg dwanaście. 1867-1870. Pierwsze wydanie w języku polskim.
• A. Fiedler. Dywizjon 303. Wydanie 1.
• K. Marks. Kapitał. 1872-1875.
• Pierwodruki: A. Asnyka, W. Gombrowicza, J. Kasprowicza, T. Lenartowicza, Cz. Miłosza, S. Mrożka, W. Pola, H. Sienkiewicza, A. Słonimskiego, S. Wyspiańskiego, S. Żeromskiego.
• Książki z dedykacjami: A. Asnyka, Z. Kossak-Szczuckiej, G. Morcinka, J. Sztaudyngera, M. Wańkowicza, T. Boya-Żeleńskiego.
• Literatura tatrzańska: Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego. 1876-1920; Wierchy. 1923-2018.
• F. Kopera. Dzieje malarstwa w Polsce. 1925-1929. Oprawa luksusowa.
• J. Bełza. O wypalaniu wódki. 1840.
• F. A. L. Burgsdorf. Umiejętność lasowa. 1809-1810.
• „Arcyksiążęcy” atlas roślin leczniczych. 1905. z ponad 200 chromolitografiami.
W. Pol. Wiersze. 1863. Oprawa R. Jahody. |
Powstanie styczniowe. Fot. S. Hiszpańskiego, szewca warszawskiego. |
S. Trembecki. Opisanie Zofiówki. 1815. |
Papierośnica B. Wieniawy-Długoszowskiego. |
B. Chmielowski. Pierwsza polska encyklopedia. 1754. |
A. Olearius. Podróż do Rosji i Persji. 1727. |
Michał Złotnicki, dziedzic na Złotnikach. Dokument. 1459. |
S. Wyspiański. List do K. Stankiewicza. 1894. |
Dyplom hr. J. N. Grodzickiego. 1818. |
H. Sienkiewicz. W sprawie wojny. 1911. |