58 Aukcja Książek i Grafiki

Antykwariaty Warszawskie Lamus

Antykwariaty Warszawskie Lamus zapraszają na 58 Aukcję Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 4 i 5 czerwca 2022 r.

Aukcja przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl. Katalog w wersji PDF jest do pobrania pod adresem lamus.pl/katalog-58. Zamówienia można składać również: korespondencyjnie (pocztą tradycyjną, faxem) i mailowo (info@lamus.pl) lub poprzez portal secretera.pl

W ofercie znajduje się ponad 800 obiektów, w tym starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w pięknych oprawach. W ofercie ponadto: pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna oraz fotografie.

Ozdobą katalogu jest obszerny dział poświęcony górom pt. „Tatry i Zakopane” (książki, dokumenty, ryciny, mapy, fotografie, itp.).

Zdjęcie powyżej: H. Lubomirski. Wg E. Vigée-Lebrun

R. Curicke. Opisanie sławnego miasta Gdańska. 1687

Stanisław August Poniatowski. Dyplom nadania Orderu św. Stanisława dla A. Krasickiego. 1774

Stanisław August. Marcello Bacciarelli

W. Eljasz-Radzikowski. Szkice. 1874

Stare druki:
• R. Curicke. Sławny obraz XVII-wiecznego Gdańska. 1645.
• E. D. Hauber. Traktaty o magii. 1738. Z wizerunkiem łapy diabła.
• I. Krasicki. Myszeidos. 1780.
• J. F. Lafitau. Indianie Ameryki Północnej. 1731.
• J. Loeselius. Flora Pomorza i Mazur. 1703. Z 83 ręcznie kolorowanymi miedziorytami.
• M. Merian. Opisanie Śląska, Czech i Moraw. 1650.
• K. Niesiecki. Najsławniejszy polski herbarz. 1728-1743.
• H. Prideaux. Historia Żydów. 1744. Z księgozbioru Potockich.
• A. Saur. Opisanie miast Europy. 1595. Z 68 drzeworytami.
• S. Starowolski. Reformacja obyczajów polskich. 1692.
• J. Wybicki. Przeciw zaborcom. 1795.

Rękopisy i dokumenty:
• Nadanie Orderu św. Stanisława Antoniemu Krasickiemu. Z podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 1744.
• Dokumenty staropolskie (Sieniawscy, Szembekowie, Denhoffowie, Załuscy, Tarłowie, Lubomirscy, Ogińscy).
• Ignacy Zajączek. Dokumenty. 1798-1799.
• Dokumenty związane z Radziwiłłami.
• Korespondencja Marii Konopnickiej z Elizą Orzeszkową. 1885.
• Listy J. I. Kraszewskiego, W. Kossaka, Witkacego.
• Rękopis wiersza K. Wierzyńskiego.

Atlasy i mapy:
• H. A. i Z. Châtelain. Atlas historyczny. 1719. Z 54 miedziorytami kolorowanymi w epoce.
• G. A. Rizzi-Zannoni. Wielka mapa Rzeczypospolitej. 1772.
• Mapy Polski oraz Litwy, Pomorza, Prus, Ukrainy.
• Mapa świata wg geografii Ptolemeusza. 1588.
• Mapy ziem polskich w XIX w. (J. Kolberg, G. F. Uz).

Widoki miast:
• Reprezentacyjna panorama Krakowa. XVII w.
• Widoki Warszawy. XVIII-XIX w.
• Widoki Gdańska, Krakowa, Rygi, Wieliczki.
• T. Lotter. Jeden z najpiękniejszych widoków Szczecina. 1760.

Portrety:
• Portrety Stanisława Augusta Poniatowskiego.
• Ryciny J. Falcka - portrety Mikołaja Kopernika, króla Ludwika XIII.
• Kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński na rycinie W. Hondiusa wg obrazu B. Strobla. 1648.

Grafika artystyczna:
• Prace J. Falcka (Pokłon pasterzy, alegoria stycznia, złożenie do grobu).
• J. Konarska-Słonimska. Syrena. 1924.
• S. Mrożewski. Stary kościół. 1926.
• J. P. Norblin. Aleksander Wielki. 1786.
• J. Pankiewicz. Most St. Michel w Paryżu. 1905.
• W. Weiss. Wenecja (monotypia). 1930.
• Prace Z. Stryjeńskiej, S. Wyspiańskiego, J. Gielniaka.

Malarstwo, rysunki i akwarele:
• Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego z pracowni Marcello Bacciarellego
• Portret Henryka Lubomirskiego jako Geniusza Sławy wg obrazu L. É. Vigée-Le Brun. Miniatura.
• P. de Bychowiec. Portret klawesynistki W. Landowskiej. 1905.
• S. Norblin. Śpiący Kupidyn.
• Prace K. Mikulskiego, J. Młodożeńca.

Książki ilustrowane i teki graficzne:
• A. Bartels. Dwa komiksy z „Albumu Wileńskiego”. 1858.
• A. Lesser. Królowie polscy. 1860. Oprawa P. Laskauera.
• A. Adam. Moskiewska wyprawa Napoleona. 1827. (101 litografii).
• M. Płoński. Teka 19 rycin. 1805.
• S. Ostoja-Chrostowski. Ekslibrysy. 1937. Egzemplarz autorski z 49 drzeworytami.
• S. Jakubowski. Kraina słowiańskich baśni. 1929.
• L. Marcoussis. Teka 16 grafik. 1946.
• S. Mrożewski. Parsifal (12 drzeworytów). 1933.
• J. Potocki. Dzieła. 2004-2006. Wydanie bibliofilskie nakładem Marka Potockiego.
• Księga Estery z ilustracjami A. Szyka. 1925.
• Oprawy artystyczne i luksusowe: M. Falla, F. J. Radziszewskiego, R. Jahody, M. Krzywieckiego.

Pamiątki historyczne:
• Wachlarz z malowaną sceną wjazdu króla Henryka IV do Paryża. Połowa XIX w.
• Papierowe cudeńka – kolekcja bilecików życzeniowych.

Książki z XIX i XX wieku:
• J. Słowacki. Poezye. 1832. Oprawa R. Jahody.
• A. Mickiewicz. Konrad Wallenrod i Grażyna. 1851. Z ilustracjami J. Tysiewicza.
• Luksusowe wydania dzieł A. Mickiewicza, T. Lenartowicza, W. Pola.
• B. Prus. Emancypantki. 1894. Wydanie I.
• B. Prus. Lalka. 1890. Wydanie I.
• Pierwodruki: A. Fredry, K. I. Gałczyńskiego. W. Gombrowicza, J. Kasprowicza, M. Konopnickiej, Cz. Miłosza, L. Staffa, S. Żeromskiego.
• K. B. Stolzmann. Partyzantka. 1844.
• T. Działyński. Ród Szydłowieckich. 1852 (17 miedziorytów).
• Nowy Kurier Warszawski z pieczątką Polski Walczącej. 1943.
• Książki z dedykacjami: J. I. Kraszewskiego, W. Pola, J. Kasprowicza, bp. W. Bandurskiego, J. Dowbor-Muśnickiego, J. Kaden-Bandrowskiego, K. Makuszyńskiego, J. Styki, S. Wasylewskiego, W. Żukrowskiego,
• Książki Z. Kossak-Szczuckiej (dedykacje i list autorki).
• J. Oborski. Arkusz poetycki. 1944 (wydanie konspiracyjne).
• C. Miłosz. Wiersze ostatnie. 2011. Z ilustracjami A. Strumiłły.
• K. Hoffmanowa. Rozrywki dla dzieci. 1824-1828.
• Zbiór 140 pocztówek z Karkonoszy. I połowa XX w.
• Sławny Przewodnik Bibliograficzny. Numer 13. 1925.
• Przewodnik Bibliograficzny w oprawie R. Jahody.
• K. Piekarski. Nieurzędowy wykaz druków. 1934.
• S. Badeni. Urywki z pamiętnika myśliwego. 1930. Oprawa F. J. Radziszewskiego.

Tatry i Zakopane:
• W. Eljasz-Radzikowski. Szkice z podróży w Tatry. 1874.
• C. Koristka. Die Hohe Tatra. 1864.
• Prace S. Barabasza, S. Eljasza-Radzikowskiego, F. Hoesicka, R. Malczewskiego, W. Matlakowskiego, J. Oppenheima, M. Zaruskiego. T. i S. Zwolińskich.
• J. G. H. Pawlikowski. Bajka o Niemrawcu. 1928. Drzeworyty W. Skoczylasa.
• M. Steczkowska. Obrazki z podróży do Tatrów i Pienin. 1872.
• M. B. Z. Stęczyński. Tatry i Pieniny. 1860 (z 80 litografiami).
• S. Goszczyński. Wyjątki z dziennika podróży po zachodniej Galicji. 1835.
• Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego. Teka 76 heliograwiur. 1889-1906.
• Andrzej Potocki. Legitymacja Towarzystwa Tatrzańskiego.
• Mapy i panoramy Tatr (m.in. S. Staszic. Carta geologica. 1815).
• Ryciny J. I. Kraszewskiego, W. Eljasza-Radzikowskiego, M. B. Stęczyńskiego.

S. Starowolski. Reformacya obyczaiów. 1692

A. Mickiewicz. Konrad Wallenrod i Grażyna. 1851

K. Niesiecki. Korona polska przy złotey wolności. 1728-1743

E. D. Hauber. O magii. 1738-1739. Z wizerunkiem łapy diabła

J. Słowacki. Poezye. 1832-1833. Oprawa R. Jahody

B. Prus. Lalka. 1890. Wydanie I

A. Lesser. Królowie polscy. 1860. Oprawa P. Laskauera

Châtelain. Atlas impérial et universel. 1719

Towarzystwo Tatrzańskie. Legitymacja hr. Andrzeja Potockiego. 1885