57 Aukcja Książek i Grafiki

Antykwariaty Warszawskie Lamus

Antykwariaty Warszawskie Lamus zapraszają na 57 Aukcję Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 19 i 20 marca 2022 r.

Aukcja przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl. Katalog w wersji PDF jest do pobrania pod adresem lamus.pl/katalog oraz w wersji interaktywnej na stronie secretera.pl/aukcje-info ze zdjęciami wszystkich pozycji i opcją składania zamówień. Zamówienia można składać również: korespondencyjnie (pocztą tradycyjną, faxem) i mailowo (info@lamus.pl) lub poprzez portal secretera.pl

W katalogu aukcji znalazło się ponad 700 obiektów, w tym starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w pięknych oprawach. W ofercie ponadto: pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna oraz fotografie. Ozdobą katalogu jest obszerny dział poświęcony górom pt. „Tatry i Zakopane” (książki, dokumenty, ryciny, mapy, fotografie, itp.).

Leon Wyczółkowski. Krakowianka w chuście. 1908.

Dokument Stanisława Augusta Poniatowskiego. 1794

C. Hartknoch. Prusy królewskie i książęce. 1684

Album widoków Warszawy wg W. Gersona. 1852.

Portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wg L. É. Vigée-Le Brun. 1798

Stare druki:
• Dzieła ze sławnych bibliotek Potockich z Łańcuta, Potockich z Chrząstowa, z biblioteki Załuskich.
• Księgi z XV w.: inkunabuł z oficyny Antoniego Kobergera z 1494 r., dzieło Jakuba de Voragine, autora „Złotej legendy”.
• Jan Kochanowski. Dzieła. Ze sławnymi „Trenami” i „Odprawą posłów greckich”. 1611.
• Kronika Pawła Piaseckiego. 1645. I wydanie.
• A. Mylius. Wizerunki królów Polski. 1594.
• A. Gwagnin. Kronika Sarmacyi Europskiey. 1768.
• S. Garczyński. Anatomia Rzeczypospolitey-Polskiey. 1751.
• C. Hartknoch. Alt- und Neues Preussen. 1684.
• Plantarum indigenarum. 1788-1792. Z 300 pięknie kolorowanymi miedziorytami z wizerunkami roślin.
• Pietro-Andrea Mattioli. Słynny, XVI-wieczny zielnik z 1000 drzeworytów.
• Gazeta Wolna Warszawska. 1794. Gazeta z powstania kościuszkowskiego.
• Biblia Ziarnki. 1621.

Rękopisy i dokumenty:
• Karty z XV-wiecznych psałterzy.
• Dokument z podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 1794.
• Korespondencja Marii Konopnickiej z Elizą Orzeszkową. 1884.
• Listy Tadeusza Kantora, Zdzisława Beksińskiego, Leopolda Tyrmanda.
• Rękopisy opowiadań Wojciecha Żukrowskiego, Jerzego Andrzejewskiego, Tomasza Teodora Jeża.

Atlasy i mapy:
• A. Ortelius. Atlas świata. 1601.
• J. Speed. Mapa Polski. 1626. Pierwsze wydanie.
• Mapy Polski od XVI do XVIII wieku oraz mapy Prus, Francji i Rosji.
• F. de Wit. Mapa Pomorza Zachodniego kolorowana z wykorzystaniem złota dukatowego. 1688.
• Mapy Śląska (J. Janssonius, J. Hondius, M. Seutter) i Żuław Wiślanych (J. Janssonius).

Widoki miast:
• Atlas miast Śląska F. B. Wernera. 1737-1752.
• E. J. Dahlbergh. Panorama Warszawy. 1696.
• G. Braun. F. Hogenberg. Sandomierz, Biecz. 1617.
• Widoki Gdańska (P. Willer, R. Bowyer, F. E. Meyerheim).
• Jerozolima czasów biblijnych. XVIII w.

Portrety:
• J.-J. Balechou. Portret Augusta III (z Murzynkiem). 1750.
• Portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, m.in. wg ostatniego wizerunku władcy namalowanego przez L. É. Vigée-Le Brun. 1798.
• Portrety Jana III Sobieskiego, Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy.
• Stefano della Bella. Szlachcice polscy. Połowa XVII w.
• Ryciny z czasów powstania listopadowego.

Grafika artystyczna:
• Prace Leona Wyczółkowskiego: Krakowianka w chuście (1908), Dachy Starego Miasta w Warszawie (1915), Kościół Mariacki w Krakowie (1924).
• Drzeworyty Władysława Skoczylasa: Spichlerze w Kazimierzu, Pejzaż z wieżą ratusza w Sandomierzu.
• Edmund Bartłomiejczyk. Kazimierz nad Wisłą. Ok. 1931.
• Jerzy Duda-Gracz. Młoteczku bij.
• Drzeworyty Stefana Mrożewskiego, Janiny Konarskiej.
• Grafiki Józefa Pankiewicza, Mojżesza Kislinga, Marca Chagalla.
• Józef Mehoffer. Płyta graficzna do pracy „Hymen”. 1913.

Malarstwo, rysunki i akwarele:
• Leon Bonnat. Portret Ignacego Jana Paderewskiego. 1905.
• Tadeusz Kantor. Człowiek – pakunek. Wariant 1. 1963.
• Prace Antoniego Uniechowskiego.

Książki ilustrowane i teki graficzne:
• J. Cegliński, A. Matuszkiewicz. Album widoków i okolic Warszawy. 1860.
• Album widoków Warszawy wg W. Gersona i A. Lerue. 1852.
• F. K. Dietrich. Ubiory Wojska Polskiego z roku 1831.
• J. F. Piwarski. Kram malowniczy warszawski. 1855-1859.
• Legiony Polskie. 22 litografie barwne Leopolda Gottlieba. 1936.

Plakaty o tematyce górskiej:
• Zakopane - Sanatorium Dłuskiego. Projekt P. Stachiewicza. 1914.
• Krynica - Narciarskie Mistrzostwa. 1927.
• Wisła - Basen kąpielowy. 1934.
• Sławsko - Wyciąg saniowy na Kiczerkę. Projekt S. Osieckiego. 1938.

Fotografie:
• Fotografie Krakowa (I. Krieger), Warszawy (J. Mieczkowski, W. Twardzicki) i Wilna. II połowa XIX w.
• Widoki zamku Sapiehów w Krasiczynie. Koniec XIX w.
• Fotografie artystyczne Edwarda Hartwiga.

Pamiątki historyczne:
• Łyżka staropolska. XVII w.
• Guzy do stroju polskiego. XIX w.
• Odbity na jedwabiu wizerunek św. Stanisława Kostki. XIX w.
• Złoty zegarek firmy Patek, Philippe. 1913.
• C. Chojnowski. Rzeźba z dedykacją dla generała K. Sawickiego. 1938.
• Papierowe cudeńka – kolekcje pocztówek, bilecików życzeniowych, obrazków z wizerunkami świętych oraz gier dla dzieci.

Książki z XIX i XX wieku:
• Pierwodruki: A. Mickiewicza, S. Wyspiańskiego, Witkacego, E. Zegadłowicza, J. Lechonia.
• J. Lelewel. Dzieje starożytne. 1818 (pierwsza polska książka z litografiami).
• St. Kostka Potocki. Podróż do Ciemnogrodu. 1820.
• A. Fredro. Sztuka obłapiania. Egzemplarz imienny numerowany. 1926.
• T. Peiper. A. Z rysunkami M. Kislinga. 1924.
• Książki z dedykacjami: M. Białoszewskiego, W. Broniewskiego, C. Miłosza, W. Sikorskiego, S. Tarnowskiego.
• Dzieła zebrane W. Gombrowicza wydane przez Instytut Literacki w Paryżu (1 wydania).
• Pisma Michała z Montaigne w oprawie Jana Recmanika. 1917.
• Kucharka doskonała wiedeńska. Pierwsze polskie wydanie. 1820

Tatry i Zakopane:
• Komplet przewodników po Tatrach W. Eljasza-Radzikowskiego. 1870-1900.
• S. Goszczyński. Dziennik podróży do Tatrów. 1853. Wydanie 1.
• M. Nowicki. O świstaku. 1865. Z litografią M. Salba.
• Przełomowe prace T. Chałubińskiego o mchach tatrzańskich. 1882-1886.
• M. Steczkowska. Obrazki z podróży do Tatrów i Pienin. 1858. Wydanie 1.
• M. B. Z. Stęczyński. Tatry w dwudziestu czterech obrazach. 1860.
• Legitymacje i dokumenty Towarzystwa Tatrzańskiego.
• Mapy i panoramy Tatr.
• Ryciny W. Eljasza-Radzikowskiego, K. Auera.
• Pocztówki i albumy z wczesnymi widokami Tatr i Zakopanego.
• Fotografie z zakładów S. Bizańskiego, A. Szuberta i braci Zwolińskich.

A. Gwagnin. Kronika Sarmacyi Europskiey. 1768

Jan Kochanowski. Dzieła. Ze sławnymi Trenami i Odprawą posłów greckich. 1611

Kucharka doskonała wiedeńska. Pierwsze polskie wydanie. 1820

Legiony Polskie. 22 litografie barwne Leopolda Gottlieba. 1936

Leon Wyczółkowski. Dachy Starego Miasta w Warszawie. 1915

Leon Wyczółkowski. Kościół Mariacki w Krakowie od strony absydy. 1924

J. Speed. Mapa Polski. 1626. Pierwsze wydanie

Plakat. Zakopane - Sanatorium Dłuskiego. Projekt P. Stachiewicza. 1914