Antykwariaty Warszawskie Lamus zapraszają na 56 Aukcję Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 27 i 28 listopada 2021 r.
Aukcja przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl. Katalog w wersji PDF jest do pobrania pod adresem lamus.pl/katalog, wersja ze zdjęciami wszystkich pozycji znajduje się na stronie secretera.pl/aukcje-info. Zamówienia można składać: korespondencyjnie (pocztą tradycyjną, faxem), mailowo (info@lamus.pl) lub poprzez portal secretera.pl
W katalogu aukcji znalazło się ponad 800 obiektów, w tym starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w oprawach artystycznych. W ofercie ponadto: pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna oraz fotografie. Wśród cennych i rzadkich obiektów aukcyjnych są m.in.:
Forteca Najświętszej Maryi Panny. 1767 |
Stanisław August Poniatowski. Dokument z odręcznym podpisem króla. 1790 |
Władysław IV. Ryt. L. Vorsterman. Po 1633 |
J. Konarska. Krowy przy wodopoju. Po 1934 |
Bileciki życzeniowe kulisowe |
Stare druki:
• S. Pufendorf. De Rebus a Carolo Gustavo. 1696. Wydanie 1. (widoki miast polskich).
• Liczne druki poświęcone czasom potopu szwedzkiego.
• G. Trześniewski. Ozdoba y Obrona Ukraińskich Kraiow. 1767. (Berdyczów – Jasna Góra polskich Kresów).
• Crispin de Passe. O sztuce ujeżdżania koni. 1629.
• F. Florinus. O jeździe konnej i zaprzęgach.1751.
• Atlas rycin z biblioteki regimentu jazdy króla Stanisława Leszczyńskiego. 1776.
• Druki z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej. 1794.
• Druki gdańskich uczonych.
Rękopisy i dokumenty:
• Rękopisy średniowieczne.
• Dokumenty z podpisami królów: Augusta III oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego.
• List cesarza Napoleona do ministra skarbu. 1811.
• List Benito Mussoliniego w sprawie wymiaru sprawiedliwości. 1937.
• Fragment archiwum Zofii Nałkowskiej. Po 1947.
• Listy Marii Konopnickiej do Elizy Orzeszkowej. 1883-1884.
Atlasy i mapy:
• H. Schedel. Pierwsza mapa z nazwą „Polonia”. 1493.
• J. Sandrart. Mapa Rzeczypospolitej z portretem króla Jana III Sobieskiego. 1675.
• Mapy Dunaju opublikowane po wiktorii wiedeńskiej.
• Mapy Polski od XVI do XVIII w. oraz mapy Europy, Azji, Skandynawii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.
• A. Zatta. Atlas Stanów Zjednoczonych (tuż po wojnie o niepodległość). 1778.
• J. Kolberg. Atlas Królestwa Polskiego. 1827.
Widoki miast:
• G. Braun. F. Hogenberg. Widoki Gdańska i Krakowa.
• Widoki Gdańska, Krakowa, Lwowa, Warszawy, Wilna, Rzymu, Moskwy.
• Widoki Karkonoszy G. D. Bergera. Akwaforty z XVIII w., kolorowane w epoce.
• Widoki Tatr i Pienin (E. Kronbach, K. Auer, J. Szalay, M. B. Z. Stęczyński).
Portrety:
• W. Hondius. Portret króla Jana Kazimierza według obrazu Daniela Schultza. 1650.
• R. de Hooghe. Jan III Sobieski jako obrońca chrześcijaństwa. Wg F. Gratty. 1675.
• L. Vorsterman. Portret króla Władysława IV. 1633.
• Ryciny z okresu napoleońskiego oraz powstania listopadowego.
Grafika artystyczna:
• Antonio Tempesta. Siedem cudów świata. 1608.
• Janina Konarska. Krowy przy wodopoju. Po 1934.
• Tadeusz Kulisiewicz. Oracz. 1929.
• Grafiki Józefa Gielniaka, Feliksa Jabłczyńskiego, Wandy Korzeniowskiej.
Malarstwo, rysunki i akwarele:
• Jan Piotr Norblin. Scena batalistyczna (rysunek dwustronny). XVIII/XIX w.
• Prace: Stanisława Janowskiego, Juliusza Kossaka, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Mikulskiego, Stanisława Młodożeńca, Franciszka Siedleckiego, Antoniego Uniechowskiego.
Książki ilustrowane i teki graficzne:
• Teka 40 widoków Wenecji według obrazów Canaletta. XVIII/XIX w.
• W. Gerson. Hetmani polscy. 1860-1866.
• H. Marconi. Dzieła architektoniczne (56 litografii). 1838-1841.
• A. Misierowicz. Album malownicze guberni augustowskiej. 1855-1857.
• N. Orda. Kompletna I seria „Albumu widoków historycznych Polski” (Kresy Wschodnie). 1875.
• Książki w oprawach artystycznych i luksusowych: A. Kantora, W. Kisiela, F. J. Radziszewskiego, R. Jahody, H. Karpińskiej.
Fotografie:
• Album Przodowników Pracy Morza. 1951.
• Fotografie artystyczne: Edward Hartwig, Bogusław Biegański.
Pamiątki historyczne:
• Pas kontuszowy ze słuckiej manufaktury Karola Radziwiłła. 1776-1780.
• Narzędzia introligatorskie Aleksandra Semkowicza.
• Bileciki wiedeńskie. Kolekcja. XIX/XX w.
Książki z XIX i XX wieku, m.in.:
• K. Niesiecki. Herbarz polski. 1839-1845.
• T. Korzon. Wewnętrzne dzieje Polski. 1897-1898. Z listem autora.
• Druki z czasów powstania listopadowego i styczniowego.
• K. W. Wójcicki. Przysłowia polskie. Wydanie 1.
• Pierwodruki: C. K. Norwida, S. Wyspiańskiego, S. Żeromskiego.
• Apolinary Tonieja. Uty-kając śladem pana Remigjusza (pikantne wierszyki).
• Książki z dedykacjami: W. Broniewskiego, M. Dąbrowskiej, J. Iwaszkiewicza, C. Miłosza, J. Sztaudyngera, Pana Wołodyjowskiego.
• E. Zegadłowicz. Motory. 1938.
• Książki z dedykacjami S. Żeromskiego.
• Akwarele J. Męciny Krzesza do „Katechizmu polskiego dziecka” W. Bełzy. 1902.
• Ł. Rautenstrauchowa. Wycieczka w Tatry. 1844.
• Prasa lwowska XIX w. (Nowiny; Pamiętnik Lwowski; Przyjaciel Ludu; Rozmaitości).
• W. Szuchiewicz. Huculszczyzna. 1902-1908.
• Albumy z widokami Warszawy. XIX/XX w. (K. Sommer, J. A. Ostrowski, K. Wojutyński).
• Kolekcja 142 pocztówek warszawskich. XIX/XX w.
• Nowa kuchnia warszawska. 1838.
• Lata dwudzieste, lata trzydzieste – nuty z warszawskich kabaretów.
Crispijn de Passe (Starszy). Sztuka ujeżdżania koni. Teka 43 miedziorytów. 1629 |
Canaletto. Widoki Wenecji. XVIIIXIX w. (40 akwafort) |
Napoleon. List odręczny cesarza do ministra skarbu. 1811 |
H. Schedel. Najwcześniejsza mapa z nazwą “Polonia”. 1493 |
Oprawy Fr. J. Radziszewskiego |
Pas słucki. 1776-1780 |