56 Aukcja Książek i Grafiki

Antykwariaty Warszawskie Lamus

Antykwariaty Warszawskie Lamus zapraszają na 56 Aukcję Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniach 27 i 28 listopada 2021 r.

Aukcja przeprowadzona zostanie na portalu secretera.pl. Katalog w wersji PDF jest do pobrania pod adresem lamus.pl/katalog, wersja ze zdjęciami wszystkich pozycji znajduje się na stronie secretera.pl/aukcje-info. Zamówienia można składać: korespondencyjnie (pocztą tradycyjną, faxem), mailowo (info@lamus.pl) lub poprzez portal secretera.pl

W katalogu aukcji znalazło się ponad 800 obiektów, w tym starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny heraldyki, historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w oprawach artystycznych. W ofercie ponadto: pamiątki historyczne, rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna oraz fotografie. Wśród cennych i rzadkich obiektów aukcyjnych są m.in.:

Forteca Najświętszej Maryi Panny. 1767

Stanisław August Poniatowski. Dokument z odręcznym podpisem króla. 1790

Władysław IV. Ryt. L. Vorsterman. Po 1633

J. Konarska. Krowy przy wodopoju. Po 1934

Bileciki życzeniowe kulisowe

Stare druki:
• S. Pufendorf. De Rebus a Carolo Gustavo. 1696. Wydanie 1. (widoki miast polskich).
• Liczne druki poświęcone czasom potopu szwedzkiego.
• G. Trześniewski. Ozdoba y Obrona Ukraińskich Kraiow. 1767. (Berdyczów – Jasna Góra polskich Kresów).
• Crispin de Passe. O sztuce ujeżdżania koni. 1629.
• F. Florinus. O jeździe konnej i zaprzęgach.1751.
• Atlas rycin z biblioteki regimentu jazdy króla Stanisława Leszczyńskiego. 1776.
• Druki z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej. 1794.
• Druki gdańskich uczonych.

Rękopisy i dokumenty:
• Rękopisy średniowieczne.
• Dokumenty z podpisami królów: Augusta III oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego.
• List cesarza Napoleona do ministra skarbu. 1811.
• List Benito Mussoliniego w sprawie wymiaru sprawiedliwości. 1937.
• Fragment archiwum Zofii Nałkowskiej. Po 1947.
• Listy Marii Konopnickiej do Elizy Orzeszkowej. 1883-1884.

Atlasy i mapy:
• H. Schedel. Pierwsza mapa z nazwą „Polonia”. 1493.
• J. Sandrart. Mapa Rzeczypospolitej z portretem króla Jana III Sobieskiego. 1675.
• Mapy Dunaju opublikowane po wiktorii wiedeńskiej.
• Mapy Polski od XVI do XVIII w. oraz mapy Europy, Azji, Skandynawii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii.
• A. Zatta. Atlas Stanów Zjednoczonych (tuż po wojnie o niepodległość). 1778.
• J. Kolberg. Atlas Królestwa Polskiego. 1827.

Widoki miast:
• G. Braun. F. Hogenberg. Widoki Gdańska i Krakowa.
• Widoki Gdańska, Krakowa, Lwowa, Warszawy, Wilna, Rzymu, Moskwy.
• Widoki Karkonoszy G. D. Bergera. Akwaforty z XVIII w., kolorowane w epoce.
• Widoki Tatr i Pienin (E. Kronbach, K. Auer, J. Szalay, M. B. Z. Stęczyński).

Portrety:
• W. Hondius. Portret króla Jana Kazimierza według obrazu Daniela Schultza. 1650.
• R. de Hooghe. Jan III Sobieski jako obrońca chrześcijaństwa. Wg F. Gratty. 1675.
• L. Vorsterman. Portret króla Władysława IV. 1633.
• Ryciny z okresu napoleońskiego oraz powstania listopadowego.

Grafika artystyczna:
• Antonio Tempesta. Siedem cudów świata. 1608.
• Janina Konarska. Krowy przy wodopoju. Po 1934.
• Tadeusz Kulisiewicz. Oracz. 1929.
• Grafiki Józefa Gielniaka, Feliksa Jabłczyńskiego, Wandy Korzeniowskiej.

Malarstwo, rysunki i akwarele:
• Jan Piotr Norblin. Scena batalistyczna (rysunek dwustronny). XVIII/XIX w.
• Prace: Stanisława Janowskiego, Juliusza Kossaka, Jacka Malczewskiego, Kazimierza Mikulskiego, Stanisława Młodożeńca, Franciszka Siedleckiego, Antoniego Uniechowskiego.

Książki ilustrowane i teki graficzne:
• Teka 40 widoków Wenecji według obrazów Canaletta. XVIII/XIX w.
• W. Gerson. Hetmani polscy. 1860-1866.
• H. Marconi. Dzieła architektoniczne (56 litografii). 1838-1841.
• A. Misierowicz. Album malownicze guberni augustowskiej. 1855-1857.
• N. Orda. Kompletna I seria „Albumu widoków historycznych Polski” (Kresy Wschodnie). 1875.
• Książki w oprawach artystycznych i luksusowych: A. Kantora, W. Kisiela, F. J. Radziszewskiego, R. Jahody, H. Karpińskiej.

Fotografie:
• Album Przodowników Pracy Morza. 1951.
• Fotografie artystyczne: Edward Hartwig, Bogusław Biegański.

Pamiątki historyczne:
• Pas kontuszowy ze słuckiej manufaktury Karola Radziwiłła. 1776-1780.
• Narzędzia introligatorskie Aleksandra Semkowicza.
• Bileciki wiedeńskie. Kolekcja. XIX/XX w.

Książki z XIX i XX wieku, m.in.:
• K. Niesiecki. Herbarz polski. 1839-1845.
• T. Korzon. Wewnętrzne dzieje Polski. 1897-1898. Z listem autora.
• Druki z czasów powstania listopadowego i styczniowego.
• K. W. Wójcicki. Przysłowia polskie. Wydanie 1.
• Pierwodruki: C. K. Norwida, S. Wyspiańskiego, S. Żeromskiego.
• Apolinary Tonieja. Uty-kając śladem pana Remigjusza (pikantne wierszyki).
• Książki z dedykacjami: W. Broniewskiego, M. Dąbrowskiej, J. Iwaszkiewicza, C. Miłosza, J. Sztaudyngera, Pana Wołodyjowskiego.
• E. Zegadłowicz. Motory. 1938.
• Książki z dedykacjami S. Żeromskiego.
• Akwarele J. Męciny Krzesza do „Katechizmu polskiego dziecka” W. Bełzy. 1902.
• Ł. Rautenstrauchowa. Wycieczka w Tatry. 1844.
• Prasa lwowska XIX w. (Nowiny; Pamiętnik Lwowski; Przyjaciel Ludu; Rozmaitości).
• W. Szuchiewicz. Huculszczyzna. 1902-1908.
• Albumy z widokami Warszawy. XIX/XX w. (K. Sommer, J. A. Ostrowski, K. Wojutyński).
• Kolekcja 142 pocztówek warszawskich. XIX/XX w.
• Nowa kuchnia warszawska. 1838.
• Lata dwudzieste, lata trzydzieste – nuty z warszawskich kabaretów.

Crispijn de Passe (Starszy). Sztuka ujeżdżania koni. Teka 43 miedziorytów. 1629

Canaletto. Widoki Wenecji. XVIIIXIX w. (40 akwafort)

 Napoleon. List odręczny cesarza do ministra skarbu. 1811

H. Schedel. Najwcześniejsza mapa z nazwą “Polonia”. 1493

Oprawy Fr. J. Radziszewskiego

Pas słucki. 1776-1780