Dom aukcyjny Christie's szacuje, że grupa 25 prac, w tym obrazy Vincenta van Gogha i Gustave'a Caillebotte'a, może osiągnąć na aukcji nawet 200 milionów dolarów (wliczając opłatę aukcyjną w wysokości 25%). Jest to wydarzenie szczególne, gdyż nie tylko, że będzie to jedyna okazja do zobaczenia wielu z tych dzieł po raz pierwszy od czasu przed II wojną światową, to śmiało można powiedzieć, a przynajmniej tak twierdzi Christie's, że jest to jedyna w życiu okazja dla każdego poważnego kolekcjonera oraz muzeum, aby wejść w ich posiadanie.
Cox zmarł w listopadzie zeszłego roku w wieku 99 lat. Miliarder z Teksasu (Dallas) zasiadał w zarządach kilku muzeów, takich jak National Gallery of Art w Waszyngtonie i Dallas Museum of Art. Zaczął gromadzić swoją imponującą kolekcję impresjonistów ok. 50 lat temu. Do arcydzieł można zaliczyć m.in. słynny obraz Gustave'a Caillebotte’a pt. „Jeune homme à sa fenêtre" (Młody człowiek przy oknie) z 1887 roku. Dom aukcyjny przewiduje, że osiągnie on cenę ponad 50 milionów dolarów, a nawet jeśli padnie niższa szacunkowa wartość (tzw. dolna estymacja) ustalona przez Christie's, to i tak ustanowi nowy rekord aukcyjny artysty. Obecnie najwyższa cena, za którą sprzedano obraz Caillebotte’a to 22,2 mln USD. Rekord padł w 2019 r. za pracę "Chemin montant" (1881) w Christie’s. Za obraz Vincenta van Gogha pt. "Cabanes de bois parmi les oliviers et cyprès" (Drewniane chaty wśród drzew oliwnych i cyprysów) z 1889 roku będzie prawdopodobnie trzeba zapłacić 40 milionów dolarów - przynajmniej tego spodziewa się dom aukcyjny. Inny pejzaż, pt. "L'Estaque aux toits rouges" (L'Estaque z czerwonymi dachami) Paula Cézanne'a z 1883-1885 r., szacowany jest na 35-55 milionów dolarów. Prace Claude'a Moneta, Alfreda Sisleya oraz Édouarda Vuillarda mają również być oferowane na listopadowej aukcji, ale szczegóły dotyczące tych obrazów nie zostały jeszcze podane przez Christie's.
Kolejna aukcja kolekcji Coxów, tym razem sztuki dekoracyjnej i mebli, odbędzie się online w grudniu. Część dochodów z tej aukcji zostanie przeznaczona na jeszcze nieujawnione przez Christie's „cele edukacyjne”.
Najważniejsze dzieła z kolekcji Edwina L. Coxa wyruszą niebawem w trasę po Tajpej, Tokio i Hongkongu, a następnie zostaną zaprezentowane w domach Christie's w Londynie i Nowym Jorku.
źródło: Artnews