Materiały prasowe LIBRA - REKOMENDACJE PRAC
Wśród 66 obiektów aukcyjnych czerwcowej aukcji Domu Aukcyjnego LIBRA znalazły się dzieła czołowych artystów XX wieku, takich jak Janusz Orbitowski, Alfred Lenica, Stefan Gierowski, Jan Berdyszak, Marek Włodarski, Jan Lebenstein, Jan Dobkowski, Włodziemierz Pawlak czy Magdalena Abakanowicz, a także nowych twórców, którzy ambitnie wkraczają na polski rynek sztuki. W poniższym zestawieniu prezentujemy wybór prac, na które naszym zdaniem szczególnie warto zwrócić uwagę.
Pierwszym dziełem, które mamy zaszczyt Państwu zaprezentować jest obraz jednego z najznakomitszych reprezentantów taszyzmu- Alfreda Lenicy. „Figury w świetle nocy” (poz. 6) częściowo pozostają muszlami wyłaniającymi się z toni morskiej, a częściowo stanowią mieszaninę form będących idealnym przykładem malarstwa swobodnej ekspresji.
Wśród oferowanych przez nas dzieł znajdą Państwo również pracę Janusza Orbitowskiego "1/88" z 1988 roku (poz. 10). Orbitowski jest przedstawicielem nurtu abstrakcji geometrycznej. Większość jego obrazów, tak jak i prezentowane dzieło- składa się z kompozycji opartych na rombach i prostokątach, które naklejane na powierzchnię obrazu tworzą wielowarstwowe reliefy – często monochromatyczne lub utrzymane w jednorodnej tonacji barwnej. Obrazy Janusza Orbitowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Szwecji. Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
Perłą wśród oferowanych obiektów są zdecydowanie wyjątkowe prace Stanisława Szukalskiego - artysty niepokornego, o unikatowej, barwnej osobowości, będącego zażartym krytykiem systemu edukacji artystycznej. Pochodził z Polski, ale działał głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Podczas wojny jego prawie cały dorobek powstały w Polsce uległ zniszczeniu, stąd rzadkość jego prac na krajowych aukcjach. Walka (poz. 3) to odbitka ze szklanego negatywu wykonana w 1989, przedstawiająca pierwowzór rzeźby z gipsu patynowego. Motyw dłoni pojawia się w pracach Szukalskiego dość często, a jej specyficzne wygięcie ma charakter symboliczny – to walka ludzi z człowiekiem, ilości z jakością. Aktualnie prace tego artysty można oglądać na przedłużonej wystawie „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce” zrealizowanej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W ofercie aukcji kolejne dwie pozycje (poz. 4, 5) to również prace Stanisława Szukalskiego na które warto zwrócić uwagę, są to cynkografie pochodzące z ok. 1973 – Krak (Krak zabijający smoka) oraz Kopernik (projekt pomnika).
Na aukcji nie mogło zabraknąć również prac takich klasyków awangardy jak Jan Lebenstein, Stanisław Fijałkowski czy Jan Dobkowski. Praca Jana Dobkowskiego z 1972 roku „Hipnotyczne zaloty” (poz. 27) pochodzi z uwielbianego przez kolekcjonerów okresu jego twórczości. Pierwsze zielono-czerwone obrazy Dobkowskiego powstały w 1968 roku. Artystę interesowała wówczas biologia rozrastania, wyrażająca się w ciągłych przekształceniach profili ludzkiego ciała, ukazanych w zaskakujących konfiguracjach. Profile sugerujące fragmenty ludzkich ciał wypełniał wówczas jednolitym kolorem, zwykle czerwienią, umieszczając je na zielonym tle. W tej biomorficznej, podszytej erotyzmem sztuce kryła się tęsknota za miłością i nieskrępowaną seksualnością. Artysta traktował erotyzm jako najpotężniejszą, pozytywną siłę witalną.
Rynek prac Jana Dobkowskiego ma za sobą - a najpewniej i przed - rekordowy rok. Średnia cena malarstwa artysty była w ubiegłym roku na najwyższym poziomie w historii, a obecnie przebija tę wartość o 24 proc., jak wynika z rejestrów Artprice. W 2021 roku odnotowano również rekord za obraz artysty- najdroższe płótno Jana Dobkowskiego zostało sprzedane za niemal 200 000 zł (z opłatami aukcyjnymi).
Ozdobą katalogu jest również niewatpliwie unikatowa na rynku aukcyjnym praca Jerzego Skolimowskiego z 2008 roku, 174 (poz. 29). Praca ta może poszczycić się wyjatkową historią wystawienniczą- prezentowała była w 2015 roku podczas wystawy towarzyszacej nadaniu artyście tytułu doktora honoris cause Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińśkiego w Łodzi. Warto również wspomnieć, iż część prac które znalazły się na tej wystawie stanowiło dopełnienie niesamowicie pięknych kadrów w filmie Romana Polańskiego “Autor widmo”.
Jerzy Skolimowski to reżyser, scenarzysta, producent, scenograf, pisarz, aktor, malarz. Ostatnie 12 lat to ważny okres w jego twórczości. Prace wystawia w galeriach w Kanadzie, USA, Francji, Włoszech, Grecji, Niemczech i Polsce. W roku 2001 jego obrazy pokazywano na Biennale Sztuki w Wenecji. Znajdują się także w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Salonikach jak i kolekcji Jacka Nicholsona.
Do licytacji poddajemy także akwarele Stefana Gierowskiego z lat 70 (poz. 16). Twórczość na papierze, a w szczególności akwarele, uplasowały sobie wysoką pozycję na rynku aukcyjnym prac Stefana Gierowskiego. Artysta niedawno obchodził swoje 96 urodziny, a swój debiut przeżył w 55 roku na wystawie w Arsenale, wydarzenie to było fundujące dla powojennej awangardy w Polsce. Lata 70 to okres kiedy Gierowski skupia się na materii koloru. Tak jest i w przypadku prezentowanej pracy, subtelna kompozycja, zbudowana z 5 pasów żywego koloru sugeruje nam określony układ przestrzenny. Artysta mawiał, że sztuka jest żywa dopiero gdy na nią patrzymy, zachęcamy więc do obcowania z tym wyjątkowym dziełem.
Dorota Grynczel to szczególna postać, która na kartach historii sztuki zapisała się nie tylko jako znakomita malarka, ale również twórczyni tkanin. Inspiracją do tworzenia było dla niej światło, przyroda oraz przestrzeń, które płynnie wpisywała w swoją twórczość malarsko-tkacką. Według Bożeny Kowalskiej to właśnie wyroby tkackie zasługują na miano tych innowacyjnych. Na aukcji 30 czerwca oferujemy Państwu haft (poz. 43) w którym artystka uzyskuje element przezroczystości, dzięki ażurowej formie. Minimalistyczne, aczkolwiek unikatowe dzieło sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagającego widza. Z kolei prace olejne na płótnach to przykład wysokiej klasy malarstwa abstrakcyjnego (poz. 44, 45). Te niewielkie prace to naturalne świadectwa jej wrażliwości artystycznej, w której nie było miejsca na przypadek, stąd niezwykła precyzja geometryczna i dobór kolorów, dzięki którym kompozycje nabierają płynności.
Na aukcji w Librze nie zabraknie także prac członka kultowej już formacji Gruppa – Włodzimierza Pawlaka- wybitnego przedstawiciela neoekspresji lat 80. Twórczość Włodzimierza Pawlaka mocno wynika z jego osobistych doświadczeń, a także potrzeby porządkowania wiedzy. W cyklu „Notatki o sztuce” (poz. 19) Pawlak skupia się na problematyce możliwości obrazowania. Swobodne posługiwanie się warsztatem i formą pozwoliło artyście na stworzenie prac, będących syntezą języka malarskiego oraz naukowych dociekań. Notatki dedykowane są najważniejszym przedwojennym artystom awangardowym: Kazimierzowi Malewiczowi, Władysławowi Strzemińskiemu, czy Henrykowi Stażewskiemu.
„Artysta napięciem, subtelnością i bezpośredniością rejestruje swoje odczucia i przekazuje je odbiorcom. Jest to ten rodzaj oddziaływania, w którym widz zatrzymuje wzrok na szczególe, włącza się w strukturę obrazu, współistnieje z nim, pozwala zawładnąć sobą. (...) Celem było zawarcie w obrazie pełni doznań, od duchowości ku fizyczności” (Janusz Zagrodzki, Poważny jak biel i czerń, [w:] Włodzimierz Pawlak. Autoportret w powidokach, red. Agnieszka Szewczyk, katalog wystawy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2008, s. 26).
Kolejną interesującą pozycją katalogową naszej czerwcowej aukcji jest praca "Sztuka postkonsumpcyjna" Natalii LL z 1975 roku (poz. 40). Praca atystki z tego cyklu pojawiła się w maju na wyjątkowej aukcji organizowanej przez Sotheby's. która upamiętniała wkład kobiet w historię sztuki na przestrzeni ostatnich 400 lat. Natalia LL była jedyną reprezentowaną na niej Polką, a jej ikoniczna praca z 1974 roku została wylicytowana za 12,600 funtów.
Praca Henryka Laskowskiego "Promień światła i motyle" (poz. 47) powstała w 2010 roku, w pracowni w Normandii gdzie artysta spędzał wakacje u mieszkających tam przyjaciół. Przedstawia ona moment uchwycony wręcz z fotograficzną precyzją kiedy przez otwarte okno wlatywały do pracowni motyle i towarzyszyły twórcy przy pracy. Pobyt artysty we Francji a także podróże do Włoch, Hiszpanii i Anglii spowodowały u niego większe zainteresowanie malarstwem jako medium, które lepiej pozwala opisać otaczającą rzeczywistość. W swoich pracach porusza się w kręgu szeroko pojętej tematyki miejskiej. Interesuje go także pejzaż, natura i człowiek. Zazwyczaj przemawia łagodnie, posługując się językiem poetyckiej metafory. Rolę nieodłącznego szkicownika pełni u niego aparat fotograficzny. Uchwycone okiem obiektywu fragmenty rzeczywistości interpretuje przy użyciu środków właściwych malarstwu.
Kolejną polecaną przez nas pracą, która z pewnością zachwyci miłośników sztuki optycznej jest praca Victora Vaserley’ego. Ten węgierski artysta uważany za ojca op‐artu otrzymał wiele nagród wystawiając swoje prace między innymi w Nowym Jorku, Brukseli i Paryżu. Warto również wspomnieć, iż twórczość artysty można oglądać w aż trzech dedykowanych wyłącznie Vasarely'emu muzeach – jednym we Francji i dwóch na Węgrzech. Dzieła Vaserley’ego od lat cieszą się niezwykłą popularnością wśród kolekcjonerów osiągając kolejne rekordy na polskich i światowych aukcjach dzieł sztuki. Jego praca „Nebulus” została sprzedana w 2018 roku za imponującą kwotę 2 000 000 zł.
Ciekawostką aukcyjną jest praca Magdy Ćwik- multidyscyplinarnej artystki która mieszka i tworzy w Barcelonie. Najbardziej znana jest ze swoich wielkoformatowych murali i interaktywnych realizacji, które stworzyła w Hiszpanii, Meksyku, Francji, Polsce, Portugalii czy Irlandii. Malowała, miedzy innymi, dla Amnesty International Ireland, Primavera Sound Spain, Urban Forms Polska, Kronos Festival Spain, La Voz de la Mujer Festival Canary Islands, Arnau Gallery - Street Art Barcelona, B-Murals, Urząd Miasta Dublina, czy Street Art Porto. Magda Ćwik tworzy dzieła, które przenoszą odbiorcę do innej rzeczywistości, zanurzają w przestrzeni subtelnej symboliki i skłaniają do głębszej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Poprzez starannie dobraną kompozycję prace takie jak „Feather from the father” (poz. 62) charakteryzują się poczuciem równowagi, w której każdy element harmonijnie wkomponowuje się w przestrzeń. Historie zawarte w pracach artystki są ulotne, misternie plecione i ozdobione unikalną gamą kolorów. Ich tematyka prezentuje rzeczywistość, w której magia przeplata się z codziennością życia. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmiku w którym artystka prezentuje swoją twórczość: https://www.youtube.com/watch?v=-n1O1Mo-R2s.
Na uwagę zasługują również artyści młodszego pokolenia, którzy zyskali już uznanie instytucji sztuki i kolekcjonerów. Wśród nich szczególnie polecamy Państwa uwadze pracę Bartosza Kokosińskiego (poz. 57). Bartosz Kokosiński to czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureate nagrody Fundacji Elizabeth Greenshield z Kanady. Brał udział m.in. w wystawie Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby w Muzuem Sztuki, Bourse w Rydze czy Poszukując wolności. Polskie malarstwo współczesne w Muzeum Narodowym w Kijowie. Artysta w 2015 roku otrzymał wyróżnienie na 42 Biennale Malarstwa “Bielska Jesień”, natomiast w 2018 roku po raz czwart znalazł się na pierwszej pozycji rankingu Kompas Młodej Sztuki. Warto także obserwować takich artystów, jak Małgorzata Wielek- Mandrela (poz. 58), Agata Kosmala (poz. 65) oraz Łukasz Rudecki (poz. 64).