17. Warszawskie Targi Sztuki

Relacja z jednej z najważniejszych krajowych imprez kulturalnych.




17 edycja targów zbiegła się w czasie z powrotem lata w środku jesieni i pierwszym sezonem ogólnej dostępności ogrodów zamkowych dla mieszkańców stolicy. W ten sposób impreza targowa idealnie wpisała się w weekendowe życie miasta, a frekwencja na Targach tylko na tym skorzystała.

Rada Programowa Targów do udziału w wydarzeniu wybrała rekordową liczbę 72 wystawców, wśród nich renomowane galerie (m.in. Zderzak i Artemis z Krakowa, Andzelm z Lublina, Wejman i Piękna z Warszawy, Dyląg, mia Art Gallery i Kościelak z Wrocławia, Olimpus z Łodzi, Piekary z Poznania czy ESTA z Gliwic), domy aukcyjne (np. Rempex, Libra, Ostoya, Antiqua et Moderna, Artissima, Panorama, Xanadu, 101 Projekt i Galeria Stalowa z Warszawy, Polski Dom Aukcyjny z Krakowa i Next z Bydgoszczy), antykwariaty i wydawnictwa (m.in. Arkady, Bosz, wydawnictwa instytucji - Zachęty Narodowej Galerii Sztuki czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku). Część galerii obchodzi w tym roku uroczyste jubileusze 25- i 30-lecia działalności (np. Andzelm Gallery, Galeria Sztuki Artemis) i pod arkadami zamkowymi zaprojektowanymi przez Jakuba Kubickiego częściej niż w poprzednich latach pojawiały się bukiety kwiatów i kieliszki szampana. Z zainteresowaniem spotkali się debiutanci na targach - galeria Brodziak z bardzo atrakcyjną ofertą fotografii oraz Sarmatia Antiques z Londynu. Druga z firm otrzymała nawet nagrodę za najlepsze stanowisko antykwaryczne. Laureatem w kategorii sztuki współczesnej została Galeria Limited Edition z Warszawy.

Targom towarzyszyła tradycyjnie bardzo bogata oferta wydarzeń towarzyszących, w tym witająca gości wystawa malarstwa Jerzego Nowosielskiego i wykład o artyście dr Krystyny Czerni. Po raz pierwszy w historii targów, w ich ramach przyznana została najważniejsza polska nagroda w dziedzinie kolekcjonerstwa, "Kolekcjonerstwo - nauka i upowszechnianie" im. Feliksa Jasieńskiego za 2018 rok. Laureatami zostali Małgorzata Buchholz-Todoroska (nagroda dla pracownika nauki), Weronika Kosmala (dla dziennikarza) oraz trzy instytucje: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (za wystawę kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich, kurator: Bogusław Deptuła), firma White & Case (za aranżację kolekcji i album ze zbiorami) i Wydawnictwo SKIRA z Mediolanu (za książkę "Fangor. Color and space"). Ostatniego dnia targów kuratorki Muzeum Narodowego w Warszawie wygłosiły wykład na temat głośnej, aktualnie trwającej wystawy polskiej sztuki „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu” w paryskim Luwrze. Tradycyjnie odbyły się też spotkania z artystami i panele dyskusyjne, potwierdzające żywe zainteresowanie sztuką i rynkiem wśród odwiedzających Targi. Specjalnymi gośćmi targów byli w tym roku światowej sławy artyści: malarz Leon Tarasewicz i plakacista Andrzej Pągowski. Ogromnym zainteresowaniem - jak co roku - cieszyły się warsztaty dla dzieci prowadzone od lat przez Pracownię Kwadrat Iwony Cur.

 

 
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
 
 
Arkady
 
 
Wydawnictwo Bosz
 
 
Artystyczne Wydawnictwo Kurtiak i Ley
 
 
Galeria Korekta & Retroawangarda
 
 
 
 
Galeria Sztuki Współczesnej Waldemar Andzelm
 
 
Artinfo.pl
 
 
PLATON Galeria Sztuki
 
 
Artemis - Galeria Sztuki
 
 
Galeria M
 
 
Piękna Gallery
 
 
Galeria Dystans
 
 
Antiqua et Moderna
 
 
Brodziak Gallery
 
 
Galeria Stalowa
 
 
Galeria Limited Edition
 
 
Galeria Muzalewska
 
 
Galeria Obserwacja
 
 
Galeria Sztuki Współczesnej ESTA
 
 
Galeria Arttrakt
 
 
mia ART GALLERY
 
 
Kolonia Artystyczna
 
 
Galeria Piekary
 
 
Galeria Grafiki i Plakatu
 
 
101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej
 
 
Galeria Zderzak
 
 
Fresz Gallery
 
 
Galeria Olimpus
 
 
Kościelak Galeria
 
 
Leonarda Art Gallery
 
 
XANADU Galeria i Dom Aukcyjny
 
 
Fundacja A.M. Fogtt
 
 
Galeria AG
 
 
Wejman Gallery
 
 
Galeria Sztuki na Prostej
 
 
Independent Gallery
 
 
Galeria NEXT
 
 
Galeria BB
 
 
Zbylut Galeria
 
 
Olsztyńska Galeria Sztuki
 
 
Galeria Sztuki Napora
 
 
Galeria van Rij
 
 
Rempex - sztuka współczesna
 
 
Rempex - sztuka dawna
 
 
Malarstwopolskie.pl
 
 
Antik Bazar
 
 
Connaisseur
 
 
Artissima Dom Aukcyjny
 
 
Ad-Arte Adam Chełstowski
 
 
Galeria Berżera - ANTYKI
 
 
Ernest F. Ochociński - Numizmaty
 
 
Antiquariat KRAK
 
 
Dom Aukcyjny Panorama
 
 
E-antyki.com
 
 
Grafiteria
 
 
Dom Aukcyjny Ostoya
 
 
Warszawska Fabryka Ram i Podobrazi, Teutsch Gallery, Mazowiecki Dom Aukcyjny
 
 
Kolonia Artystów Milchof, Berlin / Fundacja Pokolenia Pokoleniom, Pruszków
 
 
Galeria Dyląg
 
 
Promocja Sztuki Polskiej TRĘBACKA 4 i Polonia Art
 
 
Sarmatia Antiques
 
 
Dom Aukcyjny Libra
 
 
Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski
 
 
Spectre Art - Kolektyw Artystów
 
 
Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki