10-lecie Spectra Art Space

Fundacja Rodziny Staraków zaprasza na wystawę "Niektórzy ludzie są jak wzgórza"


Wczoraj mieliśmy zaszczyt gościć na wyjątkowym wernisażu u Fundacji Rodziny Staraków w przestrzeni wystawienniczej Spectra Art Space, która obchodzi swoją okrągłą rocznicę. Na 10-lecie Spectra Art Space tłum gości podziwiał jubileuszową wystawę "Niektórzy ludzie są jak wzgórza", stworzoną w całości z dzieł zgromadzonych w kolekcji Państwa Staraków, która od 28 stycznia będzie dostępna dla szerokiej publiczności. 

 

 

Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków powstała w grudniu 2012 roku, w oparciu o autorski program Ani Muszyńskiej, kuratorki Starak Collection. W ciągu ostatnich 10 lat zespół Spectra Art Space zorganizował ponad 20 wystaw klasyki polskiej sztuki powojennej. Ma za sobą trzy prezentacje polskiej sztuki w ramach Biennale Arte w Wenecji, w tym monograficzne wystawy Ryszarda Winiarskiego w 2017 roku oraz Ewy Kuryluk w 2022 roku, jako oficjalne wydarzenia towarzyszące.

Tytuł wystawy nie jest przypadkowy - zaczerpnięty został z poematu „Wzgórza” Guillaume’a Apollinaire’a. Kuratorka wystawy Anna Muszyńska wskazuje na rolę poety, jako “jednego z ojców nowoczesnej poezji, wybitnego krytyka sztuki, apologety awangardowych kierunków, wreszcie twórcy terminu surrealizm.” 

“Poemat to profetyczna wizja nadchodzącego „nowego świata” i nowej sztuki, świata budowanego na gruzach doświadczeń I wojny światowej, jednocześnie przepełnionego energią tworzenia, której owocem stała się sztuka współczesna, z mnogością kierunków i uwolnioną do granic wyobraźnią. Bez tego doświadczenia nie byłoby sztuki, takiej jaką znamy dziś. To tamten czas stał się fundamentem, na którym zbudowana została jej nowa definicja i jej nowe formy odbierania i oddziaływania, a sam Apollinaire oraz jego poemat stał się symbolem tego momentu. „Wzgórza", określane mianem jednego z najważniejszych tekstów XX wieku, często bywały przywoływany w sztuce.”

 

 

Niezwykłym akcentem tematycznym była rozpoczynająca wystawę seria gwaszy Andrzeja Wróblewskiego, ilustrująca strofy tytułowego wiersza. Tego wieczoru obejrzeliśmy znakomite prace Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Marii Jaremy, Jana Dobkowskiego, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Berdyszaka i wielu wielu innych ikon sztuki powojennej.

Wystawa potrwa od 28 stycznia do 7 maja. Będzie otwarta codziennie w godzinach 10:00 - 18:00. Wstęp wolny.