Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
BOLESŁAWIEC (CERAMIKA)
od poł. XVII w. do poł. XIX w. miasto Bolesławiec na Dolnym Śląsku było ważnym ośrodkiem ceramicznym. Miejscowi garncarze cechowi wyrabiali naczynia kamionkowe kryte szkliwem ziemnym o barwie brązowej: dzbanki, kufle, garnuszki, wazy itp. Kamionki bolesławieckie maja charakter wybitnie regionalny. Najbardziej typowe są dzbanki o brzuścach kulistych, w późniejszym okresie bardziej wysmukłe, ręcznie zdobione spiralnym rowkowaniem lub białymi nie szkliwionymi nakładkami w postaci gałązek kwiatowych, a także herbów miast, inicjałów i sylwetek ludzkich. U dołu są oprawione w cynową podstawkę, miewają gliniane lub cynowe pokrywki. Zbiory kamionek bolesławieckich znajdują się w muzeum w Bolesławcu oraz w Muzeach Narodowych w Warszawie i we Wrocławiu (tu m.in. najstarszy zachowany zabytek - późnorenesansowa butla pastora Mergo, ok. 1640-54 r.). Po poł. XIX w. wyrób ręczny zastąpiła produkcja przemysłowa.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl