Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
ALABASTER
minerał będący odmianą gipsu. Alabaster wydobywany w rejonie Volterry, służył we Włoszech do wyrobu drobnych wyrobów ozdobnych. Inna odmiana alabastru, podobna do miękkiego marmuru, jest podatna na polerowanie i odznacza się dużą przepuszczalnością światła. W starożytności wykorzystywano tę cechę stosując cienkie płyty alabastru do wypełniania okien. W Egipcie z alabastru wyrabiano kanopy, wazy grobowe w formie cylindrycznych naczyń z pokrywą w kształcie głowy jednego z tzw. synów Horusa (pawiana, sokoła, szakala, człowieka). Można przypuszczać, że alabastrony lub alabastryty, małe naczynka na wonności w kształcie owocu, używane w starożytnej Grecji, przynajmniej początkowo wyrabiane były z alabastru. W średniowiecznej Europie, zwłaszcza w Anglii, alabaster znalazł szerokie zastosowanie jako materiał rzeźbiarski. Wykonywano z niego retabula ołtarzowe ze scenami religijnymi. W okresie renesansu produkowano z niego zabytkowe przedmioty świeckie, czego przykładem może być solniczka z muzeum Cluny. Nie używany w XVII w. alabaster stał się ponownie modny pod koniec XVIII w., służąc do wyrobu dekoracyjnych waz.
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl